Nisan latin cazla Babylon`da bir başka olacak, bu güzelliğe Palmieri konserlerine birer çifte konser hakkı da dahil.

Nisan latin cazla Babylon`da bir başka olacak, bu güzelliğe Palmieri konserlerine birer çifte konser hakkı da dahil.

Dinlediğiniz müzik Eddie Palmieri`nin 2003 tarihli albümü "Ritmo Caliente"den alınan parçasıdır.


Nisan ayı Babylon`da niye mi bir başka olacak? Çünkü niyesi Eddie Palmieri...

Ama önce size önemli bir duyurumuz var, Eddie Palmieri`nin konserini Babylon`da izleyecek şanslılardan biri olmak için lütfen info@cazkolik.com adresine "Babylon" yazıp gönderin, katılanlar arasında yapacağımız kura ile 20 ve 21 Nisan konserleri için konser başına 1 kişiye (bir sevdiğiyle beraber) izleme şansını yakalayın.

Bugün 75 yaşında olan latin cazın büyük ustalarından piyanist Eddie Palmieri 75 yıllık yaşamında ardında inanılması zor bir hayat hikayesi bırakarak geliyor. Yalnızca latin müziğini değil, cazın latin yanıyla müthiş bir isim hele ki piyano tekniği ve stili ile. Pek çok müzik eleştirmeninin dediği gibi, bir miktar Herbie Hancock piyanosu alın, içine Thelonious Monk ve bolca da McCoy Tyner tarzını katın, mebzul miktarda latin -olmazsa olmaz samba- ruhunu da ekleyin işte size Eddie Palmieri, ama ne müthiş bir müzik...

Eddie Palmieri abisi Charlie gibi müzikle dolu bir ailenin içinde yetişmiş, daha 8 yaşındayken klasik piyano ve davul eğitimi alması sağlanmış. Ardından gelsin erken yaşta profesyonel piyanistlik hayatı ki onu taa bugünlere, hatta 20-21 Nisan Babylon konserlerine kadar. 1955 Johnny Sequi Orchestra, ardından Tito Rodriguez`in grupları derken kendi ilk grubu -ki dönemin çok etkii gruplarından olduğu bugün dahi kabul edilir- olan Perfecta. İçinde flüt olması nedeniyle biraz Herbie Mann`i andıran bir grup olarak görülür. Ardından 1966 büyük bir latin üstadı Cal Tjader ile "El Sonido Nuevo" albüm kaydı, sonra içine girilen mali finansal krizler, yeniden başka gruplarda çalma zorunlulukları, başka isimlerle kurulan all stars`lar filan derken gelinen 70`li yıllar. Disco yılları, "Scarface" filmini hatırlayanların bileceği Miami tarzı showlar, R&B, salsa, disco, funk yılları... Seksenlerin sonlarına kadar süren bu dönemin ardından doksanlarda daha jazz eksenli yıllar.

Nonesuch firmasıyla klasik latin caz kökenli albümler, mesela 1993 tarihli Palmas gibi. Bu sıralar yine La Perfecta günlerine dönüş dönemidir, bu sıra "Perfecta II" isimli albümünü de yayınlar. Bu albüm Concord kaydıdır ve bu global firmadan daha sonra 2003 tarihli ünlü "Ritmo Caliente" ile 2005 tarihli bir başka kaydı "Listen Here"ı yayınlar. İşte size bu haberin müziği olarak da "Ritmo Caliente"den bir parçasını şu anda dinletiyoruz zaten.

Usta Eddie Palmieri Avrupa turuna çıkmış durumda, iki gece Babylon`da olacak ama buraya Milano`dan geliyor, Avrupa ayağına Milano`dan başlamış, belli ki 19 Nisan da önce orayı karıştıracak, sonra Babylon 21-22 derken İsviçre, Avusturya ve yine Amerikaya dönüş.

Cazkolik.com / 06 Nisan 2011, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X