Şevket Akıncı’nın yeni albümü çok yakında çıkıyormuş... Kuşlar söyledi

Şevket Akıncı’nın yeni albümü çok yakında çıkıyormuş... Kuşlar söyledi

Şevket Akıncı'nın çıkacak yeni albümünden ilk single “Dört Kanatlı Kuş” 5 Kasımda yayınlanacak. Mehmet Korkmaz ile Şevket Akıncı'nın prodüktörlüğünü üstlendiği çalışmada Cem Aksel davul, Ezgi Daloğlu flüt, Özgün Tuncer tenor saksofon çalıyor, Bîdar Kalender ise vokallerde yer alıyor.

 

"Dört Kanatlı Kuş"un habercisi olan albüm “Dünyada Saat Kaç?” ise 19 Kasımda Tarla Records etiketiyle yayınlanacak.

 

 

Akıncı’ya “Dört Kanatlı Kuş”un ne ifade ettiğini ve nereden ilham aldığını sordum:

 

 

“Dört Kanatlı Kuş” Dağlarca’nın bir şiir kitabının ismi. İmge hoşuma gitti. Flüt, saksofon, davul ve ben kanatları oluştuyoruz, diğer vokaller ve ambient sesler uzayı oluşturuyor. Kuş bir gezegenden diğerine uçuyor; baştaki intro ve finaldeki outro bu gezegenler gibi düşünebilirsin. Bu parçanın ilk hali aslında Hezarfen Ensemble’ın bir siparişi üzere yazılmıştı, viola, çello, flüt, klarnet ve kemençe için ve Köln’de bir festivalde çalınmıştı. Sonra daha elektrik enstrümanlar için tekrar uyarladım. Bir çok yerini de değiştirdim. Ama bu parçanın daha uzun hali Escher Chronicles’ın Borusan Müzik Evi’nin galasında çalınmıştı. Philip Glass, Steve Reich’ın minimalist müziği gibi kontrpuan ve ritme dayalı. Bu single’daki daha elektrikli ve bir bakıma “cazlaşmış” halini hayal etmek istedim. Sevgili Mehmet Korkmaz ile prodüktörlüğünü yaptığımız bu halinde normalde eşlikçi olan davul solocu ve diğer enstrümanların oluşturduğu doku “eşlikçi” konumunda.

 

“Dünyada Saat Kaç?” albümü için geri sayım başladı ama önce 5 Kasımda “Dört Kanatlı Kuş” single olarak geliyor. Merakla bekliyoruz.

 

Leyla Diana Gücük

 

Cazkolik.com / 01 Kasım 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X