Son günlerde yayınlanan yeni caz singleları neler?

Son günlerde yayınlanan yeni caz singleları neler?

Son günlerde yayınlanan caz singlelarına gözatmak istedik. Single malum genellikle pop sektörüne ait bir kavram olsa da geleneksel albüm yayıncılığının dijitale dönmesiyle cazda da singlelar çoğalmaya başladı ama bir farkla, cazda genellikle albüm yayınlanmadan önce albümden bir veya iki parçanın önden duyurulması olarak başvurulan bir duyuru, bakın geliyorum mahiyetli yöntem oldu.


İster albümlerin ön duyurusu şeklinde olsun, ister tekli çalışma bakalım son günlerde öne çıkan single çalışmalar neler olmuş.


Kurt Elling; "Esperanto"


" target="_blank">


Habere heyecan verici bir isimle başlamak iyi olur. Erkek sesin yaşayan en önemli isimlerinden Kurt Elling, piyanist Danilo Perez ve gitarist Chico Pinherio ile yayınlayacağı yeni albümden kısa sürede 10 bin dinlemeyi aşan ilk çalışması "Esperanto"yu duyurdu. Şimdilik bu parçayla yetinelim nasılsa albümün haberi kısa zamanda gelir.


Yuri Honing Acoustic Quartet; "A Room with A View"
Sevdiğimiz tenor saksofon ustası Hollandalı Yuri Honing son yıllara damga vuran akustik dörtlüsüyle "Manzaralı Oda" adını verdiği albümünü çıkarmak üzere aynı adlı parçasının duyurusunu yaptı. Hemen şapkar çıkarıp dinlemeye başladığımız bu usta sanatçının güçlü dramatik soundu her zaman sevilesidir.


Wolfgang Muthspiel; "Everything I Love"
Tıpkı bir üstteki Yuri Honing gibi Avrupa kökenli Avusturyalı gitarist Wolfgang Muthspiel da ECM çıkışlı yeni albümünü eleni almış sanki bize doğru koşturuyor ama önden bir parçasının müjdesini veriyor. Albümde usta gitaristi Scott Colley ve Brian Blade gibi iki usta daha eşlik etmiş. Yeme de yanında yat cinsinden bir albüme hazır olun.


Portico Quartet; "Projectory"


" target="_blank">


Türkiye'de son yıllarda sık izlediğimiz, 2017 albümü "The Age of Automation" albümü için röportaj yaptığımız Portico Quartet Trajectory isimli çiftli çalışmasını yayınladı. On dakikalık Trajectory uzunluğuyla dikkat çekerken grup ayrıca 2019 yılı albümü "Memory Sttreams"de yeralan "Signals in the Dusk" parçasının yeni bir canlı stüdyo kaydını yapmış.


KOKOROKO; "Carry Me Home"


" target="_blank">


Festivallerin aranan grubu KOKOROKO -ki geçen yaz İstanbul'da da izledik hatırlarsınız- yakında çıkacak albümde yeralan "Carry Me Home" isimli single çalışmasını duyurdu.


Avishai Cohen; "Teardrop"


" target="_blank">


Haberin muhtemelen en heyecan verici single çalışması İsrail asıllı ABD'li trompetçi Avishai Cohen'in -basçı olan değil- yakında ECM firmasından çıkacak "Big vicious" albümünden duyurulan "Teardrop" isimli çalışması. Usta trompetçinin tarzını bilen ve sevenlerin bu parçaya kayıtsız kalmayacağı aşikar.


David Walters; "Pa Le"


" target="_blank">


İbrahim Maalouf hakkındaki taciz iddiaları, hatta iddiaların ötesine geçen durumları müziğiyle aşmaya çalışıyor. David Walters isimli gitar/vokal sanatçısının yeni çıkan bu -ki single değil artık albümü çıktı- Soleil Kreyol albümünde trompetiyle Pa Le isimli parçaya kendi rengini katmış.


GoGo Penguin; "Atomised"


" target="_blank">


Hazır olun... GoGo penguin'de yeni albümüyle geliyor ama önce Atomised isimli single çalışmasına kulak vermemizi istiyor, biz de isteğine uyalım ve çalışmayı habere alalım.


Shabaka Hutchings and the Ancestors; "Run, the Dakness Will Pass"


" target="_blank">


Türkiye'de tanınan ve sevilen bir isim daha; Shabaka Hutchings. Onunla da röportaj yapmıştık. Sanatçı Shabaka and the Ancestors isimli grubuyla single aşamasını geçip albüme dönmüş ama biz "Run, the Darkness Will Pass" isimli parçasına kulak verelim.


Wayne Escoffrey; "Undefined"


" target="_blank">


Seksenlerin geç aslanı Wayne Escoffrey bugünün tecrübeli aslanı. Usta sanatçı buraların hiç yabancısı değil, o da yakında albümleneceklerden, "Undefined"ı gelin önden dinleyelim sonra albüme bakarız.


Cazkolik.com / 16 Mart 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.