Türk cazı ve belgeselciliği adına gurur haberi; "Maffy's Jazz" yurtdışından kucak dolusu ödül ve alkışla dönüyor

Türk cazı ve belgeselciliği adına gurur haberi; "Maffy's Jazz" yurtdışından kucak dolusu ödül ve alkışla dönüyor

 

“Maffy’s Jazz” belgeseli yurtdışındaki festivallerden ödüllerle dönüyor

 

 

2022 yılı Şubat ayında 92 yaşında hayata veda eden Türk caz efsanesi trompetçi Muvaffak Falay ya da herkesin bildiği ismiyle Maffy Falay’ın hayatını ve müzik yaşamını konu alan belgesel “Maffy’s Jazz” Boston Türk Film Festivali’nde aldığı “En İyi Belgesel” ödülünden sonra, 77. Salerno Uluslararası Film Festivali’de de binlerce filmi geride bırakarak ilk 10’a girmeyi başardı.

 

 

“Maffy’s Jazz” belgeselinin yapımcısı ve yönetmeni Deniz Yüksel Abalıoğlu, Maffy’nin son yıllarında, Stockholm’deki evinde yaşamına eşlik ederek çektiği belgeselin serüveni için Cazkolik'e şunları söyledi: “İtalya’da gerçekleşen ve bu sene 77. yaşını kutlayan, 77. Uluslararası Salerno Film Festivali'nde binlerce filmi geride bırakarak seçilmiş olmaktan, ülkemizin ve Maffy Falay’ın adını uluslararası mecralarda duyurmaktan dolayı çok mutluyum. Aynı zamanda, Yunanistan’da katıldığım 8. Peloponnisos Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde de filmimin gösterimi 29 Ekim'de yapıldı, yani, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında, ben de sahneden yaptığım konuşmada Cumhuriyetimizin 100. yılını Yunanlı izleyiciler ve dostlarla kutladım. Bu da bana ayrı bir gurur yaşattı. En büyük sevincimi ise, Boston Türk Film Festivali’nde ‘En İyi Belgesel Ödülünü’ alarak yaşadım. Sayın Erkut Gömülü’nün organize ettiği festivaldeki filmin gösterimi Museum of Fine Arts Boston’da gerçekleşti. Dünyaca tanınan, önemli mecralarda yer almış olmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyum.”

 

 

İtalya Ravenna’da Soundscreen Film Festivali’nde de “En İyi Yönetmen” ödülünü alan yönetmen Deniz Yüksel Abalıoğlu, "Maffy’s Jazz" belgeselini Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’ndan aldığı destekle gerçekleştirmişti.

 

 

Yeni bir projesi olarak, ünlü şair Lale Müldür’ün belgeselini çekmek isteyen Deniz Yüksel Abalıoğlu, Müldür’ün belgesel portresini oluştururken aynı zamanda şairin şiirlerine ilham veren kadim İstanbul şehrini de anlatan şiirsel bir belgesel çekmek istediğini söylüyor.

 

 

Yurtiçi ve dışı festivallerde yer alan Maffy’s Jazz filminin festival yolculuğu aşağıdaki gibi gerçekleşti:

 

"Maffy's Jazz" belgeseli ödül ve gösterim kronolojisi:
- 21. Boston Türk Filmleri Festivali ABD "En İyi Belgesel" ödülü.
- 8. Ravenna International Soundscreen Film Festivali İtalya, "En İyi Yönetmen" ödülü.
- 22. Frankfurt Türk Filmleri Festivali Almanya, "En iyi 2. Belgesel" ödülü.

 

Finalist olarak yer aldığı festivaller:
- 77. International Film Festival of Salerno İtalya.
- 27. Flikers Rhode Island International Film Festival, ABD.
- Academy Award Qualifying.
- BAFTA Qualifying.

 

Cazkolik.com / 06 Ocak 2023, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.