Deniz İlbi'nin "Türkiye’de Enstrüman Çalan Kadın Caz Müzisyenlerin Toplumsal Cinsiyet Bağlamında İncelenmesi” söyleşiler serisi Cazkolik'te başlıyor

Deniz İlbi'nin "Türkiye’de Enstrüman Çalan Kadın Caz Müzisyenlerin Toplumsal Cinsiyet Bağlamında İncelenmesi” söyleşiler serisi Cazkolik'te başlıyor

Müzik Araştırmacısı Deniz İlbi'nin “Türkiye’de Enstrüman Çalan Kadın Caz Müzisyenlerinin Toplumsal Cinsiyet Bağlamında İncelenmesi” söyleşileri serisi Cazkolik'te başlıyor.

 

Türkiye'de caz müzisyenlerine yönelik sınırlı sayıda akademik çalışma gerçekleşiyor. Her biri ayrı öneme sahip bu çalışmaların sonuncusu geçen sene Deniz İlbi tarafından hazırlandı ve yüksek lisans tezi olarak yayınlandı.

 

Enstrüman çalan kadın caz müzisyenleri akademik tez konusu oldu

 

“Türkiye’de Enstrüman Çalan Kadın Caz Müzisyenlerinin Toplumsal Cinsiyet Bağlamında İncelenmesi” başlığını taşıyan yüksek lisans tezinin amacı, Türkiye’de caz müziğinde azınlıkta oldukları gözlemlenen ‘enstrüman çalan kadın caz müzisyenleri’ hakkında ortaya çıkarılan güncel gözlemleri, toplumsal cinsiyet çalışmaları bağlamında akademik literatüre kazandırmak olarak tarif edilebilir. Çalışma kapsamında, caz alanındaki statülerini incelemek üzere kaynak kişi olarak seçilen isimlerle derinlemesine görüşmeler yapılmış, görüşmelerden edinilen çıkarımlar ve araştırma boyunca tespit edilen bulgularla, enstrüman çalan kadın caz müzisyenlerinin bilinenin ötesindeki görünürlüklerine vurgu yapılmak istenmiş.

 

Tez kapsamında gerçekleşen söyleşiler Cazkolik'te seri halinde yayınlanmaya başlıyor

 

Yine araştırma kapsamında, Türkiye’de enstrüman çalan kadın caz müzisyenleri için doğum tarihlerine göre (60’lar, 70’ler, 80’ler) üç kuşağa yayılan bir çalışma yapılmış. Deniz İlbi tarafından yapılan görüşmelerde, tez çalışması için çeşitli kriterlere göre belirlenen ve bu kuşak çalışmasının üyeleri olan sekiz kadın caz müzisyenine; toplumsal cinsiyet rollerinin kadınların kariyer süreçlerini nasıl etkilediği, enstrüman çalan kadın müzisyenlerin erkek egemen sektörde görünür olmak için ne gibi aşamalardan geçtikleri, kadın caz müzisyeni olmanın avantaj ve dezavantajları ile caz müziğinde kadınlara atfedilen rollerin neler olduğu gibi soruların yanında müzik kariyerlerine ve özgeçmişlerine dair sorular da sorulmuş. Bütün bu sorular ışığında ortaya çıkan söyleşilerin, ilerleyen haftalarda seri hâlinde Cazkolik’te yayımlanmaya başlanacağı haberini buradan verelim.

 

Söyleşiler serisinde yer alacak sanatçılar kimler;

 

Yayınına seri halinde başlayacağımız söyleşiler serisinde yer alan isimler Nilüfer Verdi, Ayşe Tütüncü, Canan Aykent, Selen Gülün, Esra Kayıkçı, Ceyda Köybaşıoğlu, Eda And ve Bilge Günaydın'dan oluşuyor.

 

Deniz İlbi kimdir?

 

Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitimi alan Deniz İlbi, yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü’nde “Türkiye’de Enstrüman Çalan Kadın Caz Müzisyenlerinin Toplumsal Cinsiyet Bağlamında İncelenmesi” başlıklı tez çalışmasıyla tamamladı. Akademik çalışmalarının yanı sıra İKSV’de (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) Sanatçı Asistanlığı, Konuk Ağırlama Asistanlığı gibi görevlerde bulundu. Ayrıca, Andante klasik müzik dergisine çeşitli yazılar ve röportajlarla katkı sağladı.

 

Cazkolik.com / 08 Temmuz 2020, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.