Türkiye'nin tek caz afiş yarışması sonuçlandı

Türkiye'nin tek caz afiş yarışması sonuçlandı

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) geleneksel hale getirerek caz müziğinin görselliğinin yok olmasını önlediği “20. Caz Afişi Yarışması” sonuçlandı.

 

İKSEV'in afiş yarışması vakfın İzmir Avrupa Caz Festival afişi olarak kullanılıyor. Caz afişleri ikibinlere kadar dünya çapında geleneğe sahipken internetin yaygınlaşmasıyla festivaller görsel ifadelerini şehirlerin sokaklarından internete ve sosyal medyaya taşımaya başladı. Türkiye'de bu kültürün yok oluşuna karşı çıkan tek kurum ise İKSEV kaldı ve her sene festival afişini grafik sanatının gelişimini desteklemek amacıyla bir yarışmayla belirliyor. Bu sayede genç tasarımcıların caz müziğine dair yaklaşımlarını görsel olarak tanıma imkanı buluyoruz.

 

 

 

Bu yıl caz afişi yarışmasını kimler kazandı?

 

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım son sınıf öğrencisi Ayşenur Dinler’in çalışması 30. İzmir Avrupa Caz Festivali'nin afişi olarak seçildi.

 

Prof. Dr. Hakan Ertep, Cihangir Elmaskaya, Maksude Kılıç, Kutsal Lenger, Hüseyin Ekinciler, Okan Özgen ve Ayşe Tatari’den oluşan seçici kurul ikinciliği DEÜ. Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü mezunu Mahir Akkoyun, üçüncülüğü ise Yeditepe Üniversitesi Grafik Tasarım Yüksek Lisans mezunu İlknur Karahan’ın çalışmalarına verdi.

 

20. Caz Afişi yarışmasına Türkiye’nin hemen her yerinden 326 Afiş katıldı. 20 afiş şartnameye uymadıkları gerekçesiyle diskalifiye edildi. Sergileme Ödüllü afişlerle birlikte toplam 29 Afişten ACB183, BBA444, S1E2L3 ve SGA333 rumuzlu afişler katılım formları olmadığı için seçildikleri halde diskalifiye edildi. Sergileme alan afişler 30. İzmir Avrupa Caz Festivali süresince İKSEV Galeri'de sergilenecek.

 

 

Afişleri Sergilenmeye Değer Bulunanlar: (Sıralamasız)

 

Aleyna Ata, Akif Acaray, Ayşe Tokdemir, Teoman Zeybek, Mehmet Emin Yıkılmaz, Çağla Danış (2 Afiş), Elif Berfu Genç, Zeynep Ünsal, Carilla Karahan, Mehmet Çokyaman, Muhammet Ceylan, Amine Ebrar Üstün, Görkem Soylu, Aleyna Bozcu, Gözde Yıldırım Evci, Bilgehan Yılmaz, Esat Çetintaş, Eymen Çoruhli (2 afiş), Şevval Zeyrek ve Helen Sena Uzun.

 

Cazkolik.com / 17 Ocak 2023, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.