Caz duayeni kontrbas sanatçısı Selçuk Sun 82 yaşında hayata gözlerini yumdu

Caz duayeni kontrbas sanatçısı Selçuk Sun 82 yaşında hayata gözlerini yumdu

Bir süredir rahatsızlığı bilinen, Türkiye`de caz müziğin ilk nesil icracıları arasında yer alan Selçuk Sun sahip olduğu müthiş swing tekniği ve duygusuyla cazda Ray Brown ekolünün yerleşmesine ve tanınmasına büyük katkısı olmuştu. 1934 yılında dünyaya gelen Sun Ankra Devlet Konservatuvarı`nda okudu ama hem okurken hem okul sonrası caza olan ilgisini hiç kaybetmedi. Hatta, bu konuda cazla ilk tanışma hikayesi ise oldukça ilginçtir Selçuk ağabeyin. Henüz gencecik bir müzisyen adayı iken konservatuvarın koridorlarında bir yerden piyano sesi gelir, çalınan müzik çok ilgisini çeker, hemen sesin geldiği odaya girer, kendisinden yaşça biraz daha büyük olan genç biri piyano çalmaktadır, tanıştığı ilk kişilerden biri olan caz trompetçisi Muvaffak "Maffy" Falay`dır. İlk başta korktuğu, çalmayı istemediği kontrbasla "Maffy" Falay sayesinde tanıştığı cazla birlikte çok sever, hayatı değişir.

 

Falay ile uzun seneler çok kez aynı sahneyi paylaşan Selçuk ağabey Türkiye`de caz müziğin dönüm noktalarından sayılan Dizzy Gillespie`nin 1956 yılı dünya turnesi kapsamında Türkiye`ye geldiği günlerde tanıştığı caz müzisyenleri arasında Sun da vardır. Zaten daha sonra onunla aynı sahneleri paylaşır. Sadece Gillespie mi? Phill Woods, Frank rehak, Quincy Jones ve daha kimler… Birlikte çaldığı bir diğer büyük isim ise yine bir dünya turnesi kapsamında Ankara`da Dave Brubeck`le 1958 yılında birlikte çalar.

 

Ardından, Dave Brubeck sayesinde Berklee`den aldığı bursla çok istediği halde Amerika`ya gidemeyen Sun askerlik görevini tamamlasının ardından 1960`lı yılların başlarında Oslo ve Kopenhag`da yaşadı. Kopenhag günlerinde birlikte çaldığı isimler arasında Bud Powell ve Lucky Thompson gibi efsane isimler olan Sun aynı yıl katıldığı yılın genç caz basçısı yarışmasında ikinci geldi. Birinci kim miydi? Niels Henning Orsted Pedersen (katiyen caz müzisyeni olmak istemeyen Orsted Pedersen hangi mesleği yapmak istiyordu? Cevabı en alttaki linkte).

 

Bu dönemin sonunda yaptığı evliliğin ardından Türkiye`ye dönen Sun Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası`nda 1980 yılında emekli olana kadar çalışmayı sürdürdü. Hayatının kalanını İstanbul`da geçiren Sun tüm bu yıllar boyunca cazdan hiç kopmadı, düzenli olarak başta Nardis olmak üzere klüplerde, konserlerde yeraldı. 2006 yılında İKSV`den Yaşamboyu Başarı Ödülü`nü alan Selçuk Ağabey ya da Amerikalı caz müzisyenlerinin seslenmeyi sevdiği isimle "Sunny" Selçuk Sun artık aramızda değil. Cazkolik ve caz dünyası olarak kendisini minnet ve saygıyla anıyoruz.

 

Önemli Not: Selçuk Sun yaklaşık beş yıl önce Radyo Cazkolik`te sevgili Tunçel Gülsoy`un "Evde Çalamadıklarım" programının konuğu olmuştu. Yaptıkları radyo programı kendisinin bize mirasıdır. İkili birlikte daha sonra yeni bir program kaydetmek için sözleşmişlerdi ama Selçuk ağabeyin sağlığı izin vermedi. Program anlattıkları, anıları ve tespitlerini mutlaka dinlemenizi öneriyoruz.

 

 

Cazkolik.com / 22 Mart 2016, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.