Udun sesinin, kimliğinin ve kültürünün modern döneme uyarlanmasında kilit rol oynayan virtüöz Mehmet Polat yeni albümünü yayınladı

Udun sesinin, kimliğinin ve kültürünün modern döneme uyarlanmasında kilit rol oynayan virtüöz Mehmet Polat yeni albümünü yayınladı

Bir enstrüman olarak udun sesinin, kimliğinin ve kültürünün modern döneme uyarlanmasında kilit rol üstlenen ud virtüözü Mehmet Polat’ın yeni çalışmalarından oluşan "Emboided Poetry" albümü 22 Haziranda dinleyiciyle buluştu.

 

 

Mehmet Polat hem udun teknik kapasitesini artırdı, hem kültürel kimliğinin belirgin olarak ortaya çıkmasına yardımcı oldu

 

 

12 parçadan oluşan "Emboided Poetry" albümündeki bestelerin tamamı Polat‘a ait.

 

2007'den beri Amsterdam’da yaşayan Polat, ürettiği ve içinde yer aldığı projelerle çok sayıda ülkede konserler vererek sesini çoğalttı.

 

Çok kültürlü müziğiyle bir dünya vatandaşı ve müzisyen kimliği sergileyen Polat gerek doğaçlamalarında, gerek beste ve yorumlarında yaratıcılığının sınırlarını aşmaya çalışan sürekli arayış bir içinde.

 

Etkileşimleri sayesinde geniş bir müzikal yelpazeye sahip olan sanatçı, enstrümanına farklı bir perspektif getirmesiyle de tanınıyor. Afrika’dan Hindistan’a, İran’dan Balkanlara, modern müziklerden caza farklı türleri kendi orijini olan Alevi türküleri, Urfa yöresi müziği, Halk ve Klasik Türk Müziği ile harmanlıyor.

 

 

Mehmet Polat geliştirdiği sol el tekniği ve 8 telli uduyla tanınıyor

 

 

Perdesiz bir saz olan udun geleneksel 6 sıralı 11 telli yapısında değişikliğe giderek ekstra 2 bas teli ekleyen ve bu sayede neredeyse kontrbas sesinin ulaştığı genişliğe kavuşan Polat, yıllar süren disiplinli çalışmayla geliştirdiği sol el çalım tekniğiyle, icra bakımından da teknik yeniliğin ifade gücünü artırdı.

 

 

Embodied Poetry albümü nasıl ortaya çıktı?

 

 

"Embodied Poetry" 12 yeni bestenin bir araya gelmesiyle oluşan, iki yıllık bir düşünce, yaratma ve besteleme sürecinin sonucu olan bir çalışma.

 

Hayattaki dönemeçler, değişen ritimler ve sürekli değişimin doğası ile tetiklenen bir ilham sürecinin sonucu olan "Embodied Poetry" albümü, hayatta kalma, büyüme, uyum sağlama, içe dönme, hüzün, kabullenme, sevgi, mutluluk ve şefkat gibi temaları içeren birbirine geçmiş kısa hikâyeler koleksiyonu gibidir.

 

Albümde yer alan müzisyenler, besteleri yorumlama ve icra etme konusunda bireysel bir duyarlılık, yaratıcılık ve virtüözite getiriyor ve toplu olarak, parçaların toplamından daha fazlasını ortaya çıkarıyor. Albümde, Batı müziğinde bulunmayan 5/4, 7/4 ve 9/8 gibi karmaşık ölçülerle basit zaman imzalarından ayrılmaktadır. Davul ve kontrbas, melodik ud, piyano ve bazı parçalarda ayrıca ney, duduk ve trompet müziklerdeki ritmik temeli sağlıyor. Bu zengin enstrüman setinin katkılarıyla ortaya çıkan tınılar, melodilerin ve harmonilerin ruhunu ortaya çıkarıyor.

 

Albüm: Embodied Poetry
Sanatçı: Mehmet Polat
Müzisyenler:
Mehmet Polat: Ud
Mike Roelofs: Piyano
Daniel van Huffelen: Kontrbas
Martin Hafizi: Davul
Aftab Records, 2023

 

Leyla Diana Gücük

 

Cazkolik.com / 30 Haziran 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.