Üflemeli çalgılarda ülkemizin yetiştirdiği en inanılmaz isim olan Melih Gürel'i kaybettik... Emin Fındıkoğlu yazdı.

Üflemeli çalgılarda ülkemizin yetiştirdiği en inanılmaz isim olan Melih Gürel'i kaybettik... Emin Fındıkoğlu yazdı.

Kesinlikle Muvaffak (Maffy) Falay'a saygımız baki, fakat Melih Gürel (doğ. 1936) çaldığı enstrümanın cazdaki enderliğinin avantajından da yararlandı tabii ki. Ankara Devlet Konservatuarının bahçesindeki büyük ağaca kornosuyla tırmanan Melih'i kimse aşağı indiremezmiş, gün boyu üfler dururmuş. Okulu bitirdikten sonra Ankara caz sahnesinde yıldız gibi parlayan Melih Gürel son derece akıcı (legato) çalış tarzıyla dikkati çekmiş ve Erol Pekcan'ın dörtlüsüne rengini veren kişi olmuştu. Melih Gürel (korno), Selçuk Sun (kontrbas), Erol Pekcan (davul) ve yabancı bir piyanistten oluşan topluluk Ankara Radyosundaki periyodik caz programlarıyla tanındı. Ne yazık ki bu gruptan geriye hiç bir kayıt kalmadığı için Melih'in kornosu ancak canlı dinlemiş olanların kulaklarında bir renk, bir efsane gibi kaldı. Bir söylenti (tevatür) desek uygun olur ne yazık ki.

 

Gene de Köln radyosu (WDR) zaman zaman Maffy ile Melih (trompet-korno) ikilisinin birlikte çaldıkları bir programı yayınlamakta, fakat Melih'in dediğine göre big band eşliğindeki bu parçalar küçük bir caz grubunun sıcaklığını içermiyor.

 

 

Yabancı cazcılardan ilk olarak Dave Brubeck sahneye davet etti Melih'i, 1958 Ankara konserinde. Paul Desmond'un altosuyla Melih'in kornosu harika bir uyuşum (blend) oluşturmuşlardı. Artık yurt dışına açılmasının zamanı gelmişti. Hava kuvvetlerindeki teğmenlik görevinin ardından Avrupa sahnelerinde kornosunu uçurtmaya başladı. Paris'te Bud Powell dörtlüsüyle çaldı bir süre. Arjantinli besteci/piyanist Lalo Schifrin'in Dizzy için yazdığı Gillespiana süitinin kaydında big band'in saksofon bölümü yerine dört korno yer alıyordu, plâkta korno sololarını çalan Julius Watkins Avrupa turnesinde solistliği üstlenen Melih'in yanında ikinci korno olarak görev yapıyordu. Bu sıralarda Chet Baker ile arkadaş olan Melih'in birlikte oluşturdukları trompet-korno tınısı özel bir cinsten olmalı ki Lalo-Chet-Melih üçlüsü bir film müziğini gerçekleştirmek için Londra'ya gittiler, acaba neydi bu filmin adı?

 

Bir yandan da piyano çalarak şarkıcılara eşlik eden Melih 1971 başında İstanbul konserlerini The Rhythm Section adlı klüpte gerçekleştirirken mellofonyum adlı, kendisi için özel olarak yapılan enstrümanı çalıyordu. Sonrasında Ankara'da kardeşi piyanist, flütist, saksofonist Metin Gürel'in topluluğuyla çaldı.

 

 

Günnur Perin (kontrbas), Melih Gürel (mellofonyum)

 

Zaman ilerledikçe Amerikaya yerleşen Melih elektroniğe iyice daldı ve özgün besteler üretmeğe başladı ki bunlardan biri arkadaşı Gürer Aykal'ın yönettiği Borusan Orkestrası tarafından da ülkemizde seslendirildi.

 

Kendisini 17 Ağustos 2021 tarihinde Teksas'da yitirdik.

 

(Büyük fotoğraf soldan sağa: Selçuk Sun, Dave Brubeck, Melih Gürel (ortada), Paul Desmond ve Erol Pekcan 1958 yılında Ankara'daki konserden)

 

(Değerli büyüğümüz sevgili Emin Fındıkoğlu'na Melih Gürel'i anlatan bu yazısından dolayı çok teşekkür ediyoruz.)

 

Emin Fındıkoğlu

 

Cazkolik.com / 20 Ağustos 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.