Ülkemizde `Caz Bar` kavramının yerleşmesinde büyük emeği olan işletmeci Mehmet Ali Açılmış`ı kaybettik.

Ülkemizde `Caz Bar` kavramının yerleşmesinde büyük emeği olan işletmeci Mehmet Ali Açılmış`ı kaybettik.

Ardı arkası bitmek bilmeyen kayıp, vefat haberlerine maalesef dün bir yenisi daha eklendi. Ülkemizin yetiştirdiği en önemli ve belki daha da önemlisi vizyoner işletmecilikte öncü kimliğiyle yeri doldurulamayacak bir işletmeci olan Mehmet Ali Açılmış`ı kaybettik.

* * *

Müzik ve eğlence hayatında olduğu kadar caz dünyasına da başta 1989 yılında hayata geçirdiği ve dönemin en popüler isimleriyle yerli ve yurtdışından gelen caz müzisyenlerinin, İstanbullu cazseverlerin uğrak noktası haline getirdiği Korukent Jazz Bar ile 1995 yılında Çırağan Sarayı`nda hayata geçirdiği Q Jazz Bar ile hem caz kulübünü hem de yurtdışında `Entertainment` tabiriyle bildiğimiz eğlendirme tarzını bir arada buluşturmayı başarmıştı.

Türkiye de `Caz Bar` kavramının yerleşmesinde çok önemli katkıları olan Mehmet Ali Açılmış 1951 yılında dünyaya gelmişti. 50 yıla yakın işletmecilik yapan Açılmış ikibinlerin başlarında Milliyet`ten Mefaret Aktaş`a verdiği röportajında Bill Clinton`dan Kennedy`lere, Mick Jagger`dan Robert De Niro gibi küresel ünlüleri mekanında nasıl ağırladığını anlatmış, beraberinde yaşadığı zorlukları ve sıkıntıları da nakletmişti. Açtığı mekanlarda kural olarak dünya standartlarının da üstünü zorlayan ses sistemlerine önem verdiğini belirten Açılmış Türkiye gibi, özellikle 20-30 yıl öncenin şartlarıyla tüm bu işleri nasıl yapabildiği halen hayranlık uyandırır.

* * *

Öğrendiğimiz kadarıyla belirgin bir rahatsızlığı olmamasına rağmen kalbi ile ilgili sıkıntı geçirmesi üzerine gittiği hastaneden bir şeyi olmadığı söylenip evine gönderilen Mehmet Ali Bey kısa bir süre sonra geçirdiği kalp kriziyle aramızdan ayrıldı.

* * *

Başta ailesi ve sevenleri olmak üzere yakınlarına sabır dileriz. Cazkolik olarak tüm müzik ve caz dünyamızın başı sağolsun.

Cazkolik.com / 13 Mart 2013, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.