Yaratıcı dehanın sinir bozan gerçekliği; Pat Metheny yeni albümü "What`s All About"u yayınladı.

Yaratıcı dehanın sinir bozan gerçekliği; Pat Metheny yeni albümü "What`s All About"u yayınladı.

Pat Metheny`nin günümüz müziğinde yaratıcılık konusunda en sinir bozucu müzisyenlerden biri olduğu fikrine katılır mısınız? Sizi bilemeyiz ama Seattle`lı eleştirmen Kit O`Toole katılıyor. Hatta şöyle söylüyor; "Bir çok caz hayranı için Pat Metheny`i dinlemek hem benzersiz bir zevk hem de sinir bozucu bir deneyim olabilir..."

Pat Metheny, yeni albümü "What`s All About"ta aslında seksenlerde ve kısmen doksanlarda yaptığı bir şeyi yeniden ama yeni bir bakış açısıyla yapıyor. Solo bir albüm elimizdeki, Metheny sadece gitar kullanmış ama gitar derken, 42 telli `Pikasso` gitarı, 6 telli gitarı ve naylon telli gitar olarak bir seri gitar enstrümanı olduğunu belirtelim.

Yeni albümün bir diğer önemli yanı içinde yer alan on parçanın tümünün `cover` oluşu. Örneğin, şu anda bir yandan dinlediğimiz parça Temmuz`da caz festivali için İstanbul`a gelecek Paul Simon`ın ikilisinden biri olduğu efsanevi "Simon & Garfunkel"ın kuşaklar boyu uzanıp gelen ünlü şarkısı "Sound of Silence"ın yazının başlığındaki sinir bozan yaratıcılık nitelemesine konu olan taltiflere sığmaz marifetli olağanüstü yorumu.

...Ve dahası "Cherish", "Alfie", "And I Love Her" gibi `sinir bozucu` dokuz harika yorum daha...

Şimdilik bu albümün çıkışı ile ilgili ilk haberimizi vermiş olalım, Radyo Cazkolik`te Cenk Erdoğan`ın fanatik hayranı olduğu Metheny`i bir gitaristin gözü ve kulağıyla programlarında yorumlarıyla aktaracaktır, biz de yeni albümler kısmında yakında daha geniş tanıtım yazısını gireceğiz.

Cazkolik.com / 16 Haziran 2011, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Yavuz Oğuz
    09 Temmuz 2011 Cumartesi 05:58

    Tanrıların yaratıcılık gücü biter mi? Mutlak mükemmelliğe ermiş bir müzisyenin yalnızlığını hissetirdi bu albüm bana.

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.