Yılın sürpriz albüm haberi; İstanbul Blues Kumpanyası'nın 1997 tarihli Efes Pilsen Blues Festival konser kaydı ilk kez yayınlandı

Yılın sürpriz albüm haberi; İstanbul Blues Kumpanyası'nın 1997 tarihli Efes Pilsen Blues Festival konser kaydı ilk kez yayınlandı

İstanbul Blues Kumpanyası otuz yıl önce kurulduğunda fırtına gibi esmiş, 1996 ve 1999 yılında yayınladığı "Kökler" ve "Sair Zamanlar" albümleriyle caz ve blues müziklere ait yakın tarihimizde silinmez izler bırakmıştı. Aradan geçen yıllara rağmen kült olan albümler hâlâ aynı hızla dinlenmeye devam ediyor.

 

Sarp Keskiner ve Salih Nazım Peker tarafından kurulan İstanbul Blues Kumpanyası kurulduğu günlerde John Mayall'ın Bluesbreakers grubunun kolektif modelini örnek alarak modüler bir topluluk yapısı oluşturmuştu. Keskiner ve Peker merkezli topluluk İstanbul merkezli caz, blues, gospel ve doğaçlama müziklere uzanan müziğinde farklı müzisyenlerle oluşturduğu deneysel zemini yaratıcı bir işlevsellikle kullanmayı başarmıştı. Bu sayede, 1996 ve 1999 tarihli albümlerinde Tuğrul Aray, Vefa karatay ve Orçun Baştürk ile unutulmaz kayıtlara imza atmıştı.

 

 

Yılın sürpriz albüm haberi İstanbul Blues Kumpanyası'ndan geldi; Topluluğun 1997 tarihli Efes Pilsen Blues Festival konser kaydı ilk kez yayınlandı

 

 

Yaşı kırkı aşan müzikseverler Efes Pilsen Blues Festivali iyi hatırlar. İstanbul'un canlı müzik hayatında unutulmaz anılar bırakmıştır. Amerikan blues sahnesinin dünyaca ünlü isimlerini İstanbullu müzikseverlere dinleten ve harika konserlere imza atan festival artık yok ama anıları her daim taze.

 

Efes Pilsen Blues Festivalin 1997 tarihli festival programına dahil olan son topluluk İstanbul Blues Kumpanyası olmuştu. Bir sene önce, 1996 yılında ilk albümü "Kökler" ile dikkat çeken Kumpanya, bir sene sonra uluslararası festivalin sahnesinde yer almıştı. O yılın festivalinde Nappy Brown ve Eddie Kirkland gibi öne çıkan isimleri izlemişti müzikseverler.

 

İstanbul Blues Kumpanyası'nın o sene festival kapsamında Hilton Convention Center'da verdiği konserin kaydını festivalin direktörü bizzat kişisel beğenisi nedeniyle DAT'a kaydetmiş, bu sebeple, 13 Martta yayınlanan konserin canlı kaydı kayıt kalitesi bakımından kulağa oldukça taze geliyor.

 

Türkiye yakın müzik tarihine dair son yılların en heyecan verici kayıtlarından biri olduğuna inandığımız konser albümü 13 Martta Bone Union Records tarafndan yayınlandı ve şu an tüm dijital platformlarda mevcut. Albümü dijital formatta satın almak için bu linke tıklayın.

 

Cazkolik.com / 16 Mart 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.