Yaratıcı Müzik ’ISCMS 2010’ 28 Temmuz’da başlıyor

Yaratıcı Müzik ’ISCMS 2010’ 28 Temmuz’da başlıyor

İlk kez 2006 yılında, 13. Uluslararası İStanbul Caz Festivali’ne paralel olarak üç günlük bir programla yola çıkan ISCMS yani İsmet Sıral Creative Music Studio, o günlerden bu yana çapını ve süresini daha da genişleterek, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti seçildiği 2010 yılında, dünyadan, Avrupa’dan ve Türkiye’den çok sayıda gencin öğrenim gördüğü 11 günlük bir yaz programına hazırlanıyor.

ISCMS - İsmet Sıral Yaratıcı Müzik Atölyesi müzik ustalarının bir araya gelerek birikimlerini birbirleriyle ve genç yeteneklerle paylaşacağı geniş çaplı, uzun soluklu, uluslararası bir öğrenim ve üretim ortamı yaratmayı amaçlayarak kuruldu. Doğu - Batı, Kuzey - Güney, tür veya gelenek ayrımı yapmaksızın müzikte yaratıcılığı besleyebilecek tüm değerleri ve esin kaynaklarını derinlemesine inceleyerek, açık ve önyargısız bir araştırma platformu oluşturmak ve farklı olanı anlama yetisini geliştirebilecek müzik dışı disiplinlerin birikimlerinden de yararlanmak ISCMS’in başlıca ilkelerinden sayılıyor.

Türkiye’nin yetiştirdiği en özgün caz müzisyenlerinden biri olan İsmet Sıral adına kurulmuş olan yaratıcı müzik atölyesi tarafından son beş yıldır düzenli hale getirilen yaratıcı müzik günlerine bu yıl katılan sanatçı ve konuşmacıları sıralamak gerekirse oldukça uzun ve etkileyici bir liste oluşur. Özellikle Karl Berger, Oliver Lake, John Zorn, Trilok Gurtu, Marc Ribot, Adam Rudolph, Cyro Baptista, Ingrid Sertso, Kenny Wessel, Steve Gorn, John lindberg, Tani Tabbal, Rahman Jamaal, Greg Cohen, Kenny Wollesen, Tobias Klein, Sven Hanne, gibi Türkiye dışından önemli isimlerin yanısıra Ahmet "Hacı" Tekbilek, Oğuz Büyükberber, Ayşe Tütüncü, Tolga Tüzün, Ömer Faruk Tekbilek, Orhan Osman, Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan, Erkan Oğur, Mutlu Torun, Alper Maral, Sumru Ağıryürüyen gibi Türkiyeden birçok müzisyen ve konuşmacı katılımcılarla karşılıklı iletişim içinde çok sayıda atölye çalışması, orkezstra etkinliği, seminer ve konferansa 28 Temmuz ile 8 Ağustos arasında yer verilecek.

Cazkolik olarak bu konuda hazırlayacağımız daha geniş bir tanıtım yazısının da bu kapsamda yapılacak olan çalışmalara müzikseverler açısından detaylı bilgilere erişebileceğini duyurmuş olalım.

Cazkolik.com / 18 Temmuz 2010, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.