Belgeseller ve Hayat Üzerine [Konuk: İsmet Yazıcı]

Belgeseller ve Hayat Üzerine [Konuk: İsmet Yazıcı]

"Jazz, Müzik ve Kadın"da bu hafta 1999`dan beri TRT’de "semboller-kavramlar-mânâ" üzerine dizi belgesellerin yapımcılığını, yönetmenliğini ve metin yazarlığını yapan İsmet Yazıcı`yla belgeseller ve hayat üzerine bir sohbet var. Yedi-Veren Düşleri, Bilincin Haritasiı, Yolcu, Kültürlerde Kurban, Saklı Kentin Sırdaşı, İki Denizin Birleştiği Yerde ve 2016 yapımı Zamanın Şahidi, beşer dakikalık 7 bölüm ve ayrıca 30 dakikalık bir özel bölüm olarak hazırlanan belgeselde, tasavvuf kavramlarından yola çıkılarak hazırlanmış bir çalışma. Bütün bu belgeselleri konuşurken aslında kendi yolculuğumuzu, nereden gelip, nereye gittiğimiz gibi kavramlar üzerinden anlamaya çalıştık. Programda sohbet aralarındaki molalarımız için müzikleri de sevgili İsmet Yazicı seçti.

Müzikler: Gökhan Kırdar / Zamanın Şahidi, Mercan Dede / Ab-ı Beste, Fazıl Say / İnsan İnsana, Mehmet Güreli / Kimse Bilmez, Kronos Quartet & Alim Qasimov Ensemble / Getme Getme.

Radyo Cazkolik / 16 Şubat 2017, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • Tekrar tekrar dinleyip özümseyeceğim...Çok faydalı çok derin...İsmet Yazıcı yı tebrik ediyorum...Leylacığım tabiiki senide :) Sevgiler selamlar :)

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Merhabalar Leyla Hanım, İsmet hanım ile hazırladığınız bu röpörtajı sevinçli bir hayretle, göğsüm kabara kabara Milletim Gençliği adına da, iki kez üst üste dinledim ve ikinci dinleyişimde, çok önemli hususları defterime kaydettim. Bu ropörtaj olduğu gibi, Hakikat Şuuruna fıtri olarak vakıf, doğuştan vakıf olan bir İnsanın Seyru Sulüğünü (BELGESELLER vasıtasıyla) anlatıyor. Ülkemizde aktif ve yaygın olarak tecelliyatta olan Tarikat mensubu gencecik veya orta yaşlı Tarik ve Saliklerimiz için, Tarikatten Hakikate giriş, bir ÖN GİRİŞ REHBERİ yani Mürşid niteliklidir, net olarak bu böyledir. Ropörtajınızda sarf edilen sözler ; çok değerli ve kıymetli sözlerdir..Bu sözler, malayaniden kurtulmak için, İnsanların bu Şuura varabilmek için, yıllarını sarfettikleri kelimelerdir. Ki Kelime"nin ne olduğunu ve tesirini Ehli bilir. Dinlerken, sadece sözlerinizin değeri anlamında kısıtlı değil, seslerinizdeki letafetten dolayı da gözlerimden yaşlar süzüldü..Bu röpartajın bizatihi kendisi, eğitmen bir kitap niteliğindedir. Çünkü Yüksek bir Şuurun sesidir, seslenişidir..Kutluyorum sizleri. Ve mümkünse lütfen devamı rica ediyorum. Birkaç kez daha bu sunumlar yapılmadlıdır. Çünkü Erenler Ocağı Anadolunun Manevi Sultanları ; "" Tekrar tekrar söylemek, Toprağı işlemektir. Toprağı işleyebilmek bizatihi KERAMETTİR. Allahın lütfuna mazhar eder. Allah razı olsun diyorum ve sizleri kutluyorum. Hürmetlerimle Güzel İnsanlar.. Hürmetlerimle İsmet Hanım..

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • İsmet yazıcı hanımefendinin konuk olduğu bu röpörtaj mest etti. Devamını bekliyoruz. Özün Özü ancak bu kadar güzel anlatılır. Kıymetini bilmeli bu gencimizin. hayli değerli bir insan. Sevgileri,mi yolluyorum ona ve röp.gerçekleştiren değerli hanımefendi Diana"ya.

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Harika bir röportaj. Aynı zamanda hem radyoculuk, hem belgeselcilik dersi... Sunucunun konuğa yol açan ve çağrışım sunan sorularıyla, söyleşi bir "doğaçlama senfoni" gibi akıyor, sesler ve anlamlar iç-içe... Konuğun sözleri, genç belgeselcilere sır veriyor: Belgesel yapmak bir "iş" değildir, "hayatı şimdi-burada deneyimleyip yansıtmak"tır... Sunucu da, konuk da, ezberledikleri ile değil, "içselleştirip yaşadıkları" ile konuştukları için, dinleyici de aynı hafifliği hissediyor... Tekrar tekrar izlenesi bir söyleşi bu; her defasında yeni anlamlar keşfetmek için...

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Söyleşide de değindiğiniz gibi,radyo dinleyerek büyüyen nesildenim."Mikrofonda Tiyatro"pazartesi gecelerinin vazgeçilmesi....müzikve babamın 13 haberleri...Çok güzel bir söyleşide tekrar anıları yaşamak beni çok etkiledi.Ismet Yazıcı,yolculuğunun içind e biz de yol alıyoruz,onun gözüyle,onun ruhuyla..Kesistigi uğradığı duraklarda her nefeslendiginde güzellikler farklı karşımıza çıkıyor.Ismet yola devam ettikçe bizimde ufkumuz açılıyor.Konugunuzla,müziğin izle bizi mutlu ettiniz.Artik sizinde yolculuğunuzda varız.

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Derinlere dokunan ve içten bir program. Nitelikli genç radyocular, görselliğin sarhoşluğundan sözün büyüsüne ve düşünceye çağırıyorlar bizi. Hem çok sevgili öğrencim İsmet Yazıcı"yı hem de program yapımcı ve sunucusu Leyla Diana Gücük"ü kutluyorum. İyi ki varsınız, yaşama anlam katıyorsunuz. Sevgiler...

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Çok güzel bir program olmuş. Su gibi akıyor. Konuğunuz da şahane. SİZİ VE iSMET YAZICI"YI Kutlarım.

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Bu sabahımızı aydınlattı programınız. Şahane bir kadın, müzikler ve sohbet. Teşekkürler

  Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.