Sesler Denizi 007 [Monk Evreninde Gezinti-1]

Sesler Denizi 007 [Monk Evreninde Gezinti-1]

Arka arkaya yayına giren festival özel programların ardından Sesler Denizi yaz moduna giriyor. Bir süre lafı az müziği çok programlarla karşınızda olacağız. Serinin ilk programında, Thelonious Monk evreninde gezintiye çıkalım istedik.

Modern cazın üzerine bina edildiği en önemli temellerden biri sayılan Monk bestelerini, 3 farklı gruptan dinleyeceğiz. Bunu yaparken de, performanslarla ilgili kısa bilgiler vermenin dışında fazla nefes tüketmeden müziğin kendi adına konuşmasına izin vereceğiz.

İlk olarak, Fransız cazının anıtsal ismi, piyanist Michel Sardaby’nin 2005’de Paris’teki L’Archipal kulübünde düzenlenen 70. doğumgünü partisine uzanıyoruz. Sardaby’ye basta Reggie Johnson ve davulda John Betsch eşlik ediyor. Araya girmeden 3 Monk bestesi: Önce In Walked Bud, peşisıra Rhythm-a-Ning ve son olarak Blue Monk. Michel Sardaby Trio...

Radyo Cazkolik’te Sesler Denizi Monk Evreninde gezintiye devam ediyor.

Şimdi de 1996 Ağustosunda California’da Standford Üniversitesinde düzenlenmiş bir atölye çalışmasına gidiyoruz. Trompette Art Farmer, tenor saksofonda Harold Land, piyanoda Bill Bell, basta Rufus Reid ve davulda Albert Heath’dan kurulu muhteşem beşliden, yine araya girmeden 3 Monk bestesi dinleyeceğiz: Önce I Mean You, ardından Eronel ve son olarak Straight No Chaser.

Monk Evrenindeki gezintimiz davulcu Paul Motian’ın fantastik güzellikteki üçlüsünden dinleyeceğimiz 2 Monk bestesi ile devam ediyor. Sound of Love adını taşıyan albümün kaydı, 14 Eylül 1996’da Village Vanguard’da yapılmış. Gitarda Bill Frisell ve saksofonda Joe Lovano yer alıyor. Monk’un bestelerinin eksantrik karakterine yakışır icralar. Önce Misterioso ve ardından Epistrophy.

Böylelikle bir programın daha sonuna geldik. Tekrar buluşuncaya dek hoşçakalın.

"Sesler Denizi" programlarıyla ilgili görüş, öneri ve sorularınızı yorum, mail ve sosyal medya üzerinden iletebilir, programı paylaşabilir, duyurabilirsiniz.

Radyo Cazkolik / 12 Temmuz 2016, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Turgay Yalçın

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.