Sesler Denizi 008 [Monk Evreninde Gezinti-2]

Sesler Denizi 008 [Monk Evreninde Gezinti-2]

Thelonious Monk evrenindeki gezintimiz ünlü trompetçi Wynton Marsalis`le devam ediyor. Bu programda, Marsalis Yedilisi`nin 1990-1994 arası Village Vanguard kulübünde verdiği konserlerin kayıtlarından derlenen 7 CDlik "Live at the Village Vanguard" albümünde yer alan Monk bestelerini dinleyeceğiz.

Son derece yetenekli müzisyenlerden kurulu ve modern bir New Orleans orkestrası görünümündeki yedili, Monk bestelerini geleneksel caz yaklaşımıyla yorumluyor ve böylelikle Marsalis`in muhafazakar tavrını başarıyla sahneye yansıtıyor. Her ne kadar modernistler Marsalis`in bu yaklaşımını retro bulup ağır şekilde eleştirse de seyirci halinden oldukça memnun görünüyor. Bunda, nüktedan düzenlemelerin, akıcı soloların, müzisyenler arasındaki uyumun ciddi payı olduğunu; grubun seyirciyi eğlendirmeyi becerdiği gibi kendilerinin de çalarken çok eğlendiğini söylemek gerek.

Kayıtlar yıllara yayıldığı için bazı icralarda üyeler değişiyor olsa da grubun çekirdeğinde, trompette Wynton Marsalis, trombonda Wycliffe Gordon, tenor saksofon ve klarnette Victor Goines, alto saksofonda Wessell Anderson, piyanoda Eric Reed, davulda Herlin Riley ve basta Reginal Veal yer alıyor.

Konser atmosferini daha net hissedebilmek için icraları, araya girmeden arka arkaya çalacağız. Program Bright Mississippi ile açılacak. Ardından Reflections, Evidence, Thelonious, Misterioso, Four in One ve son olarak da Monk`s Mood gelecek. New York`un efsanevi caz kulübü Village Vanguard`dayız ve karşımızda Wynton Marsalis Septet.

Radyo Cazkolik / 26 Temmuz 2016 Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Turgay Yalçın

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.