Sesler Denizi 009 [Green Mill`den canlı kayıtlar]

Sesler Denizi 009 [Green Mill`den canlı kayıtlar]

Radyo Cazkolik’de Sesler Denizi’ne hoşgeldiniz. Bu programda Chicago’nun efsanevi caz kulübü Green Mill’de kaydedilen iki albümden örnekler dinliyor olacağız. Green Mill, ABD’nin ve belki de dünyanın hiç kapanmadan en uzun süre ayakta kalmış olan caz kulübü. Yani, efsanevi derken abartmıyoruz. Von Freeman, Kurt Elling ya da Eric Alexander gibi şehrin yetiştirdiği caz müzisyenlerinin yanı sıra aklınıza gelebilecek bir çok büyük cazcının sahne aldığı Green Mill... Hani her pazartesi Patricia Barber’ı seyredebileceğiniz kulüp.

Green Mill 1907’de açılmış. Adını, Paris’in ikonik pavyonu Moulin Rouge’dan yani ingilizcesiyle Red Mill’den ilham alan kulüp, içki yasağı döneminde Al Capone çetesinin üyesi "Machine Gun" Jack McGurn’ın eline geçtiyse de kısa bir süre sonra daha saygın işletmeciler tarafından devralınmış ve şehrin nezih eğlence mekanlarından biri haline gelmiş. Son sahibi Dave Jemilo’nun yönetiminde ise birinci sınıf bir performans salonu olarak varlığını bugüne kadar sürdürmüş.

Programın ilk bölümünde Chicago’nun bıçkın tenor saksofoncular geleneğinin en yeni temsilcilerinden tenor saksofoncu Frank Catalano’yu; ikinci bölümde ise AACM ekolünün büyük müzisyeni ve şehrin simge isimlerinden saksofoncu Ari Brown’ı dinleyeceğiz.

Tekrar buluşuncaya dek cazla kalın, hoşçakalın.

Radyo Cazkolik / 09 Ağustos 2016 Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Turgay Yalçın

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X