Sesler Denizi 010 [Bobby Hutcherson`ı anıyoruz]

Sesler Denizi 010 [Bobby Hutcherson`ı anıyoruz]

Sesler Denizi`nin bu programını geçtiğimiz hafta 75 yaşında hayatını kaybeden efsanevi vibrafoncu Bobby Hutcherson`a ayırdık. Hutcherson, bu zor ve az tercih edilen enstrümanın özgürleşmesine öncülük etmiş ve kendisinden sonra gelmiş istisnasız tüm vibrafoncuları etkilemi? bir isim. Biz de onun canlı kaydedilmiş 3 albümünden seçtiklerimizi dinleyelim ve bu büyük müzisyenin caza katkılarını hep birlikte hatırlayalım istedik.

Örnekler dinleyeceğimiz ilk albüm, Hutcherson ve beşlisinin 1973 Montreux Caz Festivali`nde verdiği konserin kaydından oluşan "Live at Montreux" albümü. 1965`den 1977`ye kadar yayınladığı tüm albümler gibi Blue Note etiketini taşıyan bu kayıtta, Hutcherson`ın yanında, gelmiş geçmiş en büyük trompetçilerden biri olan Woody Shaw yer alıyor.

Programda dinleyeceğimiz ikinci albüm, liderin Aralık 1986`da New York`da Village Vanguard`da sahne aldığı iki gecenin kayıtlarından derlenen "In the Vanguard".

Vibrafonun yanısıra marimba da çaldığı bu konser kaydında Hutcherson`a 3 usta müzisyen eşlik ediyor: Piyanoda Kenny Barron, basta Buster Williams ve davulda Al Foster.

Sesler Denizi, Hutcherson`ın son albümlerinden biri olan ve 2009 sonbaharında New York`da Dizzy`s Club Coca-Cola konser salonunda kaydedilen "Somewhere In The Night"dan seçtiğimiz iki icra ile sona eriyor.

Tekrar buluşuncaya dek cazla kalın, hoşçakalın.

Radyo Cazkolik / 23 Ağustos 2016 Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Turgay Yalçın

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.