Sesler Denizi 012 [John Coltrane Özel Programı]

Sesler Denizi 012 [John Coltrane Özel Programı]

Radyo Cazkolik’te Sesler Denizi’ne hoşgeldiniz. Programı, yaşasaydı 23 Eylülde 91 yaşına girecek efsanevi müzisyen John Coltrane’e ayırdık. Caz müzisyenlerinin, caz saksofoncuların, Coltrane bestelerine getirdiği yorumları dinleyeceğiz. Tabii, her zaman olduğu gibi listemizi canlı kayıtlardan derledik. Hiç bitmeyecekmiş gibi gözüken bir enerjiyle sürekli arayan, hata yapmaktan, değişmekten korkmayan, sürekli riske giren, yaratılışa ve varoluşa şükranla bakan bir müzisyen kimliğini taşıdı, kısa sayılabilecek yaşamı boyunca. Biz de, doğum gününde, bu büyük müzisyeni besteleriyle analım istedik.

* * *

Seçtiğimiz ilk albüm, alto saksofoncu Frank Morgan’ın 2003’de New York’da Jazz Standard’da sahne aldığı 3 gecenin kayıtlarından derlenen City Nights. 1933 doğumlu olan Morgan, ustası saydığı Charlie Parker’ı kendine örnek alarak başladığı müzik kariyerinin ilk yıllarında taktir topluyor. Ancak o da, çok geçmeden, Parker gibi uyuşturucu batağına saplanıyor. Sonrası, hastanelerle hapishaneler arasında gelgitlerle geçen müziksiz 30 yıl. Morgan yaşamın kendisine verdiği ikinci şansı doğru bir şekilde değerlendiriyor ve 1985’de uyuşturucudan temizlenmiş olarak kariyerine ikinci kez başlıyor. Ölümüne kadar da 18 albüm yapıyor. Cazın en güzel saksofon tonlarından birisine sahip Frank Morgan’ı iki Coltrane bestesinde dinleyeceğiz. Morgan’a piyanoda George Cables, basta Curtis Lundy ve davulda Billy Hart eşlik ediyorlar. Önce Equinox ve ardından Impressions.

* * *

Coltrane ekolünün belki de en başarılı tenorcularından Michael Brecker’la devam ediyoruz. Herbie Hancock ve Roy Hargrove’la 2001’de Massey Hall’da kaydettikleri Directions in Music albümünden iki Coltrane bestesi. Önce Brecker’ın saksofonda tek başına, nefes kesici bir şekilde yorumladığı Naima ve hemen ardından basta John Patitucci ve davulda Brian Blade de dahil tüm müzisyenlerin olağanüstü icra ettiği Transition.

* * *

Sesler Denizi; Coltrane’in en başarılı takipçilerinden saksofoncu Odean Pope ile devam ediyor. Pope’un saksofon korosu ya da daha doğru bir ifadeyle saksofon ordusu hüviyetindeki grubuyla, 2004’de Blue Note’da sahne aldığı 3 gecenin kayıtlarından derlenen Locked and Loaded albümünden iki Coltrane bestesi dinleyeceğiz. Önce; Julian Pressley ve Louis Taylor’ın alto saksofonda solo aldıkları; Central Park West. Sonra da, Coltrane’in özgür ve delişmen tavrının mükemmel bir yansıması. Önce Michael Brecker, ardından Odean Pope solo alıyorlar: Coltrane Time.

* * *

Yaklaşan doğum günü münasebetiyle John Coltrane’in bestelerine ayırdığımız Sesler Denizi’nde dinleyeceğimiz son albüm, yine bir saksofoncuya ait. Elvin Jones ve Miles Davis’in tedrisatından geçmiş Dave Liebman, kuşağının en çalışkan, en tutkulu isimlerinden, öyle ki ona rahatlıkla modern şovalye lakabı verilebilir. Çalışında Coltrane’in büyük etkisi olduğunu sıklıkla dile getiren Liebman’ı, 2008’de Belçika’da, De Singer caz kulübünde verdiği bir konserden seçtiğimiz iki parçada dinleyeceğiz. Basta Marius Beets ve davulda Eric Ineke eşlik ediyor. Önce bir blues: Up Against the Wall ve ardından, her üç müzisyenin de başarılı sololarını içeren Mr. P.C.

* * *

23 Eylülde 91 yaşına girecek olan efsanevi müzisyen John Coltrane’in bestelerine ayırdığımız Sesler Denizi böylelikle sona eriyor. Tekrar buluşuncaya dek hoşçakalın, cazla kalın…

Radyo Cazkolik / 20 Eylül 2016 Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Turgay Yalçın

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.