Aristo'ya İnat - Nilüfer Akdoğu

Halitgil | 2021
Nilüfer Akdoğu Aristo'ya İnat

Müzisyenler:
Nilüfer Akdoğu: Vokal, piyano
Tolga Bilgin: Trompet
Alp Özdayı: Vibrafon
Alpay Çiftçi ve Ozan Tan: Gitar
Mauro Battisti: Kontrbas
Turgut Alp Bekoğlu: Davul
Bora Peynirci: Elektronik Davul
Mixing: Alp Varol ve Nilüfer Akdoğu
Mastering: Alp Varol
Prodüktörler: Nilüfer Akdoğu ve Tolga Bilgin

 

Tracklist:
1 - Bazen
2 - Ege Denizi
3 - Aristo'ya İnat
4 - Ce'e
5 - Bir Ayrılık Hikâyesi
6 - Koş Koş Koş
7 - Ortadoğu'ya Tango
8 - Beynimi Yediniz
9 - Rüzgarlar Güneşler
Toplam Süre: 40:34

 

Nilüfer Akdoğu; Piyanist, akademisyen, besteci, söz yazarı, kendi şarkılarını söyleyen.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın Piyano Bölümü’nü bitirdi. Yaşar Üniversitesi’nde Şostakoviç’in yaşamı ve müzikleri üzerine araştırma yaparak Yüksek Lisans'ını tamamladı. İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde şan, orkestra, koro ve bale piyanistliği yaptı. Operadan artakalan zamanlarında piyano eğitimi verdi. Bu süre zarfında otizmli çocuklarla da çalıştı. Şimdi ise Ege Üniversitesi’nde piyano eğitmenliği yapmakta.

 

Yaşamının zorlayıcı bir döneminde resim yapmaya ve şarkı yazmaya başladı. Bu süreç onda aslında hep istediği şey olan caz çalma ve söyleme kapısını açtı. Yeni keşfetmeye başladığı bu dünyada, yazdığı sözlerin bu coğrafyaya ayak basması önceliklerinden biriydi.
Aldığı klasik piyano eğitimini bugüne dek dinlediği müzik türleriyle harmanlarken kendi müziğini oluşturmaya başladı. Bu yolda ortaya çıkardığı ilk albümü “Aristo’ya İnat” 13 Mayıs 2021’de tüm platformlarda yerini aldı.

 

Sözlerin ve müziklerin Nilüfer Akdoğu’ya ait olduğu albümün tüm şarkıları sanatçının kendi hayatından bir kesit. Swing’in üstünde protest sözlerle, mezun olduğu konservatuara espriyle karışık “Beynimi Yediniz” derken aynı zamanda bu coğrafyada yaşamanın sıkıntılarına ve hayal kırıklıklarına rağmen “Dans et!” nakaratıyla, “Ortadoğu’ya Tango” ile umudu odak noktasında tutuyor. Bir yandan hayatta tıkandığı bir köşebaşını “Bazen” isimli klasik bir caz baladıyla dile getirirken diğer yandan da Aristo’nun yaşadığı dönemden günümüze dek sistemin değişmeyen dengelerine tansiyonlu bir swing ile “Buralarda erik ağaçları hala çiçek açıyor” diyor.

 

Dokuz şarkılık bu albümde, davulda Turgut Alp Bekoğlu, kontrabasta Mauro Battisti, trompette Tolga Bilgin, vibrafonda Alp Özdayı, gitarlarda Alpay Çiftçi ve Ozan Tan, elektronik davulda Bora Peynirci yer almıştır. Miks Alp Varol ve Nilüfer Akdoğu, mastering ise Alp Varol tarafından yapılmış, prodüktörlüğünü de Nilüfer Akdoğu ve Tolga Bilgin üstlenmiştir.


Albüm Yayınlanma Tarihi : 13 Mayıs 2021


Albümdeki Parça Sayısı : 9


Bu Albümün Yer Aldığı Bazı Dijital Müzik MağazalarıBu albümle ilgili ek bilgiye sahipseniz ya da düzeltilmesini istediğiniz bir bilgi varsa, Beran Paçacı'ya iletebilirsiniz. ( )

BU ALBÜMÜ PAYLAŞIN