Sinir Standard And Other Dog Songs - Emin Fındıkoğlu

Müzikotek | 1996
Emin Fındıkoğlu Sinir Standard And Other Dog Songs

Müzisyenler:
Emin Fındıkoğlu - Piyano, Sythesizer
Mahmut Yalaz - Kontrbas
Ateş Tezer - Davul
Hasan Kocamaz - Armonika

Parça Listesi:
1. The Standard to End All Standards (Sinir Standard) (4:10)
2. Body and Soul (5:11)
3. La Valse a Quatre Temps (Dört An Duran Vals) (4:36)
4. Bye Bye Blackbird (4:33)
5. Turquoise Swordfish Alley (Hayret 17) (4:03)
6. Stella by Starlight (7:22)
7. Love Song to a Dog (Ah, Bir Köpek Olsam) (5:37)
8. Now's the Time (6:44)
9. Senler (4:16)
Toplam Süre: 46:32

Albüm Hakkında:
(Raife Polat'ın 07.01.1997 tarihinde Milliyet Sanat'ta yayımlanan yazısından alınmıştır.)

Emin Fındıkoğlu caz dünyasının çok yakından tanıdığı bir isim. Yıllardır bu müziğe emek vermiş, üretmiş, ceremesini çekmiş. Şimdi çalışmalarını bir albümle sunuyor caz ilgililerine. Neden mi şimdi? Çünkü ancak gelebildi zamanı. (Daha doğrusu ancak şimdi caz talep edilir oldu!)

Sinir Standart and Other Dog Songs, adından ve kapağından anlaşılacağı gibi son derece hoş bir çalışma. Üçlü albüm yapmak çok ilginç, piyano çalan birisi için, diyor Emin Fındıkoğlu. Müthiş bir özgürlük var. Herşeye hakim olabiliyorsun. Asıl mesleğim müzik yazmak olduğuna göre, belki daha kalabalık, yedi sekiz kişilik bir grupla, nefesli çalgılarla çalmam gerekiyordu. Düzenleme olarak neler yapabileceğimi göstermem gerekiyordu. Fakat artık ona girmedim. Bütün ağırlığı kendim taşımak istedim, kendi bestelerimde. Öyle de yapmış. Sadece standartların seçimini dördüncü eleman olarak albümde yer alan Hasan Kocamaz'a bırakmış. Kocamaz armonikasıyla değişik bir tat veriyor parçalara. Alışılmış nefesliler yok bu albümde. Çünkü nefesli çalgılar çalan arkadaşlar Fındıkoğlu'nun bestelerini çalmayı sevmiyorlar ona göre. Bestelerimin üç kişiden fazla bir toplulukla seslendirilemeyeceğini anladım. O halde tını bakımından alışılmış caz tınısını temsil eden trompet, saksofon, trombon gibi aletleri çok sevmeme rağmen, hepsinden daha ilginç, daha az kullanılan bir aleti kullanmak istedim. Hasan Kocamaz'ın caz geçmişi hepsinden daha eski. Dokuz parçanın beşinde armonika var. Herkes birbirinin albümünde çalıyor zaten ve biraz eskiyor sesler. "Ben daha farklı bir şey istedim" diyor.

Albümün en ilginç parçası Senler bana göre. Tek sözlü parça. İlginç gelmesinin nedeni ise Türkçe sözlü olması. 1978 yılında yazmış Fındıkoğlu bu parçayı. Albümün en eski parçası. Bana ta o zamanlarda bile ilginç geliyordu Türkçe. Kafam iyiyken ve çok nezleliyken, son derece de yorgundum, öyle kaydedildi. Türkçede güzel yazılmış müzikler var. Fakat Türkçenin müziğini yakalayamamaları çok saçma.

Beş bestesine yer vermiş albümde Fındıkoğlu. En yeni parçası Love Song to a Dog'u 1995'de yazmış. Diğer parçalar The Standart to End All Standarts ya da nam-ı diğer Sinir Standart, La Valse a Quatre Temps, Turquoise Swordfish Alley ise ara tarihlerde yazılmış. (Tüm parçaların bir de Türkçe adları var ama tam karşılığı değil). Hepsi de son derece yalın, insana haz veren parçalar. Seçilen standartlarla birlikte (Body and Soul, Bye Bye Blackbird, Stella by Starlight, Now's the Time) uyumlu bir bütün albüm. Kısacası her cazsevere lazım.


Albümde Yer Alan Müzisyenler : Emin Fındıkoğlu, Mahmut Yalaz, Ateş Tezer, Hasan Kocamaz


Albümdeki Parça Sayısı : 9


Albümdeki Müzisyen Sayısı : 4


Albüm Tipi : Albüm


Albüm Formatı : Dijital Platform


Albüm Süresi : 46:32


Web Sitesi : LinkYok


Bu Albümün Yer Aldığı Bazı Dijital Müzik MağazalarıBu albümle ilgili ek bilgiye sahipseniz ya da düzeltilmesini istediğiniz bir bilgi varsa, Beran Paçacı'ya iletebilirsiniz. ( )

BU ALBÜMÜ PAYLAŞIN