Funky Dervish - Yinon Muallem Rast Ensemble

Ahenk Müzik | 2013
Yinon Muallem Rast Ensemble Funky Dervish

Müzisyenler:
Yinon Muallem - Vurmalı Çalgılar
Guy Mintus - Piyano
Mehtap Demir - Vokal
Kekeça - Vokal, Beden Perküsyon
Cenk Erdoğan - Perdesiz Gitar, Gitarlar, Klavye
Hakan Gürbüz - Akustik Gitar, Perdesiz Bas Gitar
Hasan Gözetlik - Trombon, Trompet
Hüsnü Şenlendirici - Klarnet
Sinan Cem Eroğlu - Kaval
Volkan İncüvez - Ney
Zohar Fresco - Perküsyon
Cem Bergamalı - Asma Davul
Selim Koytak - Ud
Haig Yazdjian - Ud
Mümin Sesler - Kanun

Parça Listesi:
01. Fire/Picture (3:37)
02. Hicaz Ud Taksim (2:30)
03. Gypsy Soul (3:11)
04. İstanbul-Tel Aviv (4:07)
05. Kuzguncuk (6:14)
06. Funky Dervish (5:52)
07. Turkish Rabbit (Small Rabbit) (2:58)
08. Golden Cage (Altın Kafes) (4:01)
09. Emirgan Muhtarı (4:46)
10. Yunus (4:58)
Toplam Süre: 42:15

Besteleyen: Yinon Muallem (1, 4, 5, 6, 8, 9, 10), Selim Koytak (2), Emannuel Mann (3), Nachum Nardi (7)
Şarkı Sözleri: Yinon Muallem (4), Yunus Emre (10)

Kayıt Yerleri: Cenk Erdoğan'ın "Undo Sesler Stüdyo", "SCE Stüdyoları"
Mixing: Cenk Erdoğan
Mastering: Mike Wells, California

Albüm Hakkında:
Uzun zamandır İstanbul'da yaşayan besteci, perküsyon sanatcısı ve İstanbul'un İsrail Kültür Ateşesi Yinon Muallem, grubu Rast Ensemble ile birlikte gerçekleştirdiği "Funky Dervish" adlı albümünü müzik severlerin beğenisine sundu... Türk ve Yahudi müziğinin zengin köklerinden beslenen müzisyenin birbirinden farklı ve eşsiz şarkıları buluşturduğu yeni projesi ile Yinon Muallem, Rast Ensemble ile birlikte şaşırtıcı bir füzyon yakalıyor. Piyano, trombon, trompet, elektro gitarile geleneksel Türk müziği enstrümanlarını birarada kullanarak, Akdeniz kökenli eşsiz caz, rock ve funk tınılarına ulaşıyor. Muallem, "Funky Dervish"de geçmişin ve bugünün ruhunu başarıyla harmanlayarak ortaya çıkarttığı müziğini, kendi adına daha olgun ve özgün bir ifade ile önceki çalışmalarından biradım öteye taşıyor. "Funky Dervish" adlı altıncı albümünde Muallem, sözleri ve müziği kendine ait olan İbranice şarkılara da yer veriyor. İkisi dışında tüm bestelerin Yinon Muallem'e ait olduğu albümdeki eserlere gelince; Gypsy Soul'a, güçlü yorumu ile klarnet ustası Hüsnü Şenlendirici eşlik ediyor. Turkish Rabbit,aslında eğlenceli İsrail çocuk şarkısı Küçük Tavşan; Muallem'in düzenlemesi, Zohar Fresco (İsrail), Mümin Sesler ve Hasan Gözetlik'in yorumları ile büyüleyici oryantal bir esere dönüşmüş hali. 13/8'lik geleneksel sufi ritminin kullanıldığı, albüme adını veren Funky Dervish'e, Kekeça Grubu vokal ve beden perküsyon ile eşlik ediyor. Muallem'in ünlü ozan Yunus Emre'nin "Yaradılanı severim, yaradandan ötürü" sözünden yola çıkarak rast makamında yaptığı beste Yunus, ilk kez iki dilde birden (İbranice ve Türkçe) seslendiriliyor. vokalde Mehtap Demir'ın seslendirdiği İstanbul-Tel Aviv, Muallem'in 2002'den beri bu ikişehir arasında başladığı ve halen devam ettiği ruhsal ve bedensel yolculuğunun bir özetini anlatıyor. Yunanistan'dan Haig Yazdjian'ın udu ile konuk olduğu Kuzguncuk, semtin huzurlu ve dingin havasından esinlenilmiş bir balad. Funky Dervish, rengarenk, derin, müzik adına orijinal fikirlerle dolu, keyifli bir albüm.


Albümde Yer Alan Müzisyenler : Yinon Muallem, Guy Mintus, Mehtap Demir, Kekeça, Cenk Erdoğan, Hakan Gürbüz, Hasan Gözetlik, Hüsnü Şenlendirici, Sinan Cem Eroğlu, Volkan İncüvez, Zohar Fresco, Cem Bergamalı, Selim Koytak, Haig Yazdjian, Mümin Sesler


Albüm Yayınlanma Tarihi : 27.02.2013


Albümdeki Parça Sayısı : 10


Albümdeki Müzisyen Sayısı : 15


Albüm Tipi : LP (Long Play)


Albüm Formatı : Dijital Platform


Albüm Süresi : 42:15


Bu Albümün Yer Aldığı Bazı Dijital Müzik MağazalarıBu albümle ilgili ek bilgiye sahipseniz ya da düzeltilmesini istediğiniz bir bilgi varsa, Beran Paçacı'ya iletebilirsiniz. ( )

BU ALBÜMÜ PAYLAŞIN