Good Fellas "Jazz Standards" - İlkin Deniz

Kendi Üretimi | 2009
İlkin Deniz Good Fellas "Jazz Standards"

Müzisyenler:
İlkin Deniz - Kontrbas
Akın Eldes - Elektrik Gitar
Turgut Alp Bekoğlu - Davul

Parça Listesi:
01. Equinox (07:47)
2. Stella By Starlight (06:55)
3. Freddie the Freeloader (07:11)
4. Goodbye Pork Pie Hat (07:19)
5. Solar (06:19)
6. Take 5 (04:03)
7. Beautiful Love (06:24)
8. Django (07:11)
Toplam Süre: 53:10

Kayıt Yeri: Tanju Duru'nun Stüdyosu, İstanbul
Kayıt Tarihi: 2008 Eylül
Kaydeden: İlkin Deniz, Tanju Duru

Albüm Hakkında:
"Good Fellas" üçü de ülkemizin önde gelen müzisyenlerinden olan basta İlkin Deniz, gitarda Akın Eldes ve davulda Turgut Alp Bekoğlu yer alıyor.

1961'de Trabzon'da doğan İlkin Deniz İstanbul'da büyür. Küçük yaşlarında akordiyon ve mandolin çalarak müziği bir anlamda başlayan müzisyen caz ve bas ile Jaco Pastorious, Scott LaFaro, Charlie Haden, Ray Brown, Bill Evans, Miles Davis ve Charlie Parker gibi devleri dinleyerek ilgilenmeye başlar. Çoğunlukla Avrupa da farklı caz gruplarıyla çalışmalar yapan Deniz 1995'de radikal bir değişiklik yaparak eşi Gül ile birlikte Amerika'ya, Florida, Palm Beach'e yerleşir. 5 yıl boyunca Güney Florida'da serbest olarak bas çalar. Yazlarının çoğunu Türkiye'ye dönerek, özellikle İstanbul'da geçiren İlkin Deniz burada bulunduğu sürelerde sürekli gruplarla çalar, konserlere katılır, kayıtlara girer. Mesleki kariyeri itibariyle İstanbul'dan çok da uzak kalmaz.

Grup Telvin ile "Telvin" isimli albümü, Akın Eldes ile "Cango"yu, Tanju Duru ile "Duru Zamanlar"ı, Önder Focan ile "Jazz Guitar"ı, Jon Zeeman ile "Zeeland"i, kendi triosuyla da ilk olarak "Old School" isimli ilk albümünü ve ardından bu son albümü "Good Fellas"ı kaydeder.

Telvin ile yaptığı pek çok sahne çalışmasının yanısıra, New York Lincoln Center'da Joe Lovano ile, ayrıca North Sea Caz Festivali'nde, Londra da ki Queen Elizabeth Hall'de, Almanya, Hollanda, İstanbul'da pek çok yerde ve festivallerde çalar, çalmaya devam etmekte bir yandan da.

Caz standartlarına Akın Eldes'in gitarı ve Turgut Alp Bekoğlu'nun davuluyla çarpıcı yorumlar getiren Deniz'in bu ikinci albümü pek çok cazseverin büyük ilgisini çekecek bir çalışma. Deniz albümünde 8 standart seslendirmiş; John Coltrane'in "Equinox" isimli parçasıyla başlayan albüm Victor Young'ın 1944 yılında Paramount Pictures'ın bir filmi için bestelediği caz tarihinin en tanınmış parçalarından olan "Stella by Starlight" ile devam ediyor. Yola Miles Davis'in "Freddie Freeloader"ı ile devam eden trio, ardından Charles Mingus'ın 1959 yılında "Mingus, Ah Um" albümünde kaydettiği ve daha sonra isim değişterirek "Theme For Lester Young" ismini alan "Goodbye Pork Pie Hat" isimli parçayı yorumluyorlar. Üçüncü parçayla yola Miles Davis'den "Solar" ve ardından çaldıkları dünyanın belki de en tanınmış caz standartlarından Paul Desmond'un Dave Brubeck ile üne kavuşturduğu "Take Five" albümün en şaşırtıcı yorumlarından biri kesinlikle. Neredeyse başından sonuna bas ve davul düetiyle ilerleyen ve dinleyen üzerinde şaşırtıcı etki bırakan parçaya Eldes'in gitarı ancak son bir kaç dakikada dahil olmuş. Bas ve davul ünlü parçanın o çok ünlü girişini mükemmel bir soyutlamaya çevirmişler... Kesinlikle dinlemeniz gerek... Albüm yine bir Victor Young bestesi olan "Beatiful Love" ve bir Lewis bestesi olan "Django" ile tamamlanır.


Albümde Yer Alan Müzisyenler : İlkin Deniz, Akın Eldes, Turgut Alp Bekoğlu


Albüm Yayınlanma Tarihi : 26.04.2009


Albümdeki Parça Sayısı : 8


Albümdeki Müzisyen Sayısı : 3


Albüm Tipi : Albüm


Albüm Formatı : Dijital Platform


Albüm Süresi : 53:10


Web Sitesi : http://www.ilkindeniz.com/


Bu Albümün Yer Aldığı Bazı Dijital Müzik MağazalarıBu albümle ilgili ek bilgiye sahipseniz ya da düzeltilmesini istediğiniz bir bilgi varsa, Beran Paçacı'ya iletebilirsiniz. ( )

BU ALBÜMÜ PAYLAŞIN