Reflections on a Jade - Yeşim Pekiner

ADA Müzik | 2024
Yeşim Pekiner Reflections on a Jade

Parça Listesi:
1 Beija Flor (Söz ve Beste: Nelson Cavaquinho, Noel Silva, Augusto Thomaz Junior) [05:15]
2 Small Day Tomorrow (Söz ve Beste: Robert Dorough, Fran Landesman) [05:41]
3 Estate (Beste: Bruno Martino, Söz: Bruno Brighetti/Eliane Elias) [06:00]
4 'Round Midnight (Söz ve Beste: Thelonious Monk, Cootie William, Bernard Hanighen) [06:21]
5 Moment to Moment (Söz ve Beste: Henri Mancini, Johnny Mercer) [04:46]
6 Samba em Preludio (Söz ve Beste: Baden Powell, Vinicius De Moraes) [05:23]
7 Jardin D'hiver (Söz ve Beste: Keren Ann Zeidel, Benjamin Biolay, Fabien Gerard) [06:48]
8 With Every Breath I Take (Söz ve Beste: BCy Coleman, David Joel Zippel) [06:16]

 

Müzisyenler: Baki Duyarlar Piyano, Şenova Ülker Trompet, Erdal Akyol Kontrbas, Cem Aksel Davul

 

Albüm Hakkında: Reflections on a Jade albümü sanatçının son 11 yıldaki yaşam yolculuğunun müzikal izdüşümlerini yansıtıyor. Özünde albüm bir içe bakış, tefekkür ve aynı zamanda ışığın yeşim taşındaki yansımaları gibi geçmişin Yeşim’deki yansımaları. Uzakdoğu inanışına göre yeşilin rengi bereketin, hayatın ve yeryüzünün ruhunun yeniden üretilmesini sağlar. Bu albüm aynı zamanda bir yeniden doğuş albümü. İstanbul’dan İtalya’nın antik kentlerine uzanan, İstanbul’un keşmekeşliğinden yeşillikler altındaki nehir kenarlarına ve antik kentlere; Morlupo’dan Viterbo’ya, Orvieto’dan Roma’ya uzanan yollar. Ve bu yolda küçük bir kız çocuğunun kendini, hayatı ve içindeki kendi olabilme cesaretini keşfetmesi.

 

Yeşim’in sesi farklı renkleri içeren, bir tarafta dolgun, kalın, buğulu, puslu kontralto ve diğer taraftan sıcak insani ışıltıları olan soprano özelliğine sahip. Üslüp ve soundu cool. Sesini mikrofonlaştırırken insancallaştırıyor. Cool ifade gücü ve hikâye anlatımındaki yoğun duygu aktarımı Billie Holiday ve Norma Winstone’un duygu zenginliğini içeriyor. Yeşim, klasik caz şarkıcıları gibi eski cazın deneyimlerini, şarkıların armonik zenginliğiyle birleştirir. Özellikle ballad ve bossa novalardaki zenginlikle.

 

Albüm tamamiyle ballad ve bossalardan oluşan hayata ve insana duyulan aşkı ve sevgiyi duru ve samimi bir bakışla anlatan parçalardan oluşuyor. Bob Dorough, Cy Coleman ve Monk gibi büyük üstadların balladlarının yanısıra, Baden Powell, Nelson Cavaquinho gibi brezilyalı bestecilerin duygu ve melodik güzellikler içeren bossaları da var. Bir yandan da müthiş bir lirizmin ve romantizmin örneklerini veren Henry Mancini, Henry Salvadore ve Bruno Martini gibi bestecilerin eserleri.

 

Yeşim Pekiner, bu ilk albümünde çok sevdiği arkadaşları da olan yıldızlar geçidi bir müzisyen ekiple çalıştı; Yeşim’in her zaman yanında olmuş başta piyanoda Baki Duyarlar, trompette Şenova Ülker, kontrbasta Erdal Akyol ve davulda Cem Aksel var. Baki Duyarlar, aynı zamanda bütün bu albüm sürecinde ve  öncesinde inanılmaz müzikal birikimi, duyarlılığı ve derin dostluğuyla rehberlik ederek albümün sanat danışmanlığını yürütüyor.“

 

Bir sessiz kahraman, birlikte yola çıktığım ve bütün bu güzel parçaları birlikte keşfettiğim çok değerli piyanist, düşünce adamı canım Emre Tukur. Bu yolculukta o olmasa belki de böyle bir repertuvar seçimi olmazdı. Ruhuma ve kalbime müzik olan bu değerli müzisyenlere huzurlarınızda ayrı ayrı sonsuz teşekkürler ederim diyor Yeşim Pekiner.


Albüm Yayınlanma Tarihi : 3 Mayıs 2024


Albümdeki Parça Sayısı : 8


Albümdeki Müzisyen Sayısı : 5


Bu Albümün Yer Aldığı Bazı Dijital Müzik MağazalarıBu albümle ilgili ek bilgiye sahipseniz ya da düzeltilmesini istediğiniz bir bilgi varsa, Beran Paçacı'ya iletebilirsiniz. ( )

BU ALBÜMÜ PAYLAŞIN