Diyar Diyar Jazz - Spiral Quartet

A.K. Müzik | 2011
Spiral Quartet Diyar Diyar Jazz

Müzisyenler:
Bruno Angelini - Piyano
François-Charles Delacoudre - Kontrbas
Christian Lete - Davul
Philippe Poussard - Soprano Saksofon, Alto Flüt

Parça Listesi:
01. Üsküdar'a Gideriken (07:28)
02. İstanbul'da Sabah (04:19)
03. Galata (02:15)
04. Çayeli'nden Öteye (03:30)
05. Gesi Bağları (04:52)
06. Tavas Zeybeği (05:05)
07. İzmir'in Kavakları (03:19)
08. Antalya'nın Mor Üzümü (04:11)
09. Bozlak Blues (04:45)
10. Aman Adanalı (04:03)
11. Jale's Song (04:51)
Toplam Süre: 48:38

Besteleyen: Philippe Poussard
Düzenleyen: Philippe Poussard

Albüm Hakkında:
"Diyar Diyar Jazz" iki büyük müzik geleneğini buluşturan bir proje. Caz ve Türk Halk Müziği'ni bir araya getirerek, sanatsal bağlamda kültürlerarası diyaloga yardımcı olacak bir geçiş yaratmayı amaçlıyor ve bu yönüyle cazseverler dışında da geniş bir kitlenin ilgisini çekiyor.

Avrupa kökenli Spiral Quartet, kuruluşundan bugüne Fransa ve Türkiye arasındaki kültürel paylaşıma yer veren çağdaş bir caz grubu. İlk konserlerinde, repertuarlarına Türk Halk Müziği eserlerini alan dörtlü, kendi kültürlerinden çok farklı olan bu zengin müziği tanıma isteğini her fırsatta ortaya koyuyor.

2009 yılı Fransa'da Türk mevsimi olarak kutlanırken, Spiral Quartet, 'Diyar Diyar Jazz' projesiyle etkinliğe katılmıştı. çünkü; Türk Halk Müziği'nin karmaşık ritimleri üzerinde büyük bir esneklikle hareket eden sanatçıları hayranlıkla izledikten sonra, onlar da bu müziği Fransız halkına tanıtmayı amaçlamış ve icra etme zevkini Türk halkıyla paylaşmaya karar vermişti.

İşte bu albüm de bu sürecin devamında Türk Halk Müziği ve cazın kimliklerini yadsımadan Spiral Quartet'in kendini özgürce ifade edebildiği bir ortak alan olarak önem taşıyor.

2005'te kurulan Spiral Quartet'in öyküsü, grup lideri Philippe Poussard'ın Türkiyeli olan eşi sayesinde, hiç tanımadığı bir ülkeyi ve kültürü keşfetmesiyle başlıyor. Klasik müzik ve bestecilik geçmişi, Poussard'ı kendisi için tamamen yeni olan sanatsal oluşumlarla ilgilenmeye götürüyor ve Poussard, grubunun üyelerine Türk Halk Müziği eserlerine repertuarlarında yer vermeyi öneriyor.

Böylelikle, Nisan 2006'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda ve Galatasaray Üniversitesi'nde gerçekleştirdikleri ilk Türkiye konserlerinde "Çay Elinden Öteye" türküsünü yorumlayan Spiral Quartet seyircilerde gördükleri coşku ile bu deneyimi daha ileri götürmeye karar veriyor ve Temmuz 2007 'de Türk Halk Müziği'nden aranje ettikleri diğer eserlerle 'Diyar Diyar Jazz'a uzanan yolculuk hızlanıyor.

Albümdeki yedi parçanın düzenlemesi Poussard'a ait. Poussard'ın John Coltrane' e ithaf ettiği 'İstanbul'da Sabah' dahil olmak üzere üç parçanın ise beste ve düzenlemelerini Poussard yapmış. Spiral Quartet'in kontrbasçısı François-Charles Delacoudre'nın da 'Galata' isimli bestesini verdiği 'Diyar Diyar Jazz' doğaçlamayı da içeren yeni açılarıyla iki geleneği adeta yeniden dokuyan bir proje.


Albümde Yer Alan Müzisyenler : Bruno Angelini, François-Charles Delacoudre, Christian Lete, Philippe Poussard, Spiral Quartet


Albümdeki Parça Sayısı : 11


Albümdeki Müzisyen Sayısı : 4


Albüm Tipi : Albüm


Albüm Süresi : 48:38


Bu Albümün Yer Aldığı Bazı Dijital Müzik MağazalarıBu albümle ilgili ek bilgiye sahipseniz ya da düzeltilmesini istediğiniz bir bilgi varsa, Beran Paçacı'ya iletebilirsiniz. ( )

BU ALBÜMÜ PAYLAŞIN