Periphery - Tolga Tüzün

A.K. Müzik | 2009
Tolga Tüzün Periphery

Müzisyenler:
Tolga Tüzün - Piyano, Elektronik Cihazlar
Nicolas Crosse - Kontrbas
Oğuz Büyükberber - Bas Klarnet
Laura Carmichael - Klarnet
Efdal Altun - Viyola

Parça Listesi:
1. My Dear Nightmares Sincerely Yours 2002 (14:44)
2. Metathesis 2006 (10:13)
3. Le Dechirement des Petales 2003-2005 (16:05)
4. Along the Borderline: The Breath and The Gaze 2003-2006 (14:06)
Toplam Süre: 55:08

Albüm Hakkında:
İlk albümü Nix'ten 10 yıl sonra Tolga Tüzün ikinci albümü Periphery'i A.K. Müzik etiketiyle çıkarıyor. Tüzün'ün solo çalgılar ve elektronik seslerini içeren yapıtlarından oluşan Periphery klasik form anlayışının dışında yazılmış ve icra edilmiş bir albüm. Tolga Tüzün'ün elektronik sesler ve canlı işlemleme ile birlikte viola, kontrbas, basklarnet ve klarnet için düzenlediği dört parçadan oluşan Periphery'de genel olarak yeni müzik etkileri hissediliyor. Tolga Tüzün tüm çalışmalarında olduğu gibi Periphery'de de elektronik müzik, çağdaş müzik ve Türk müziğinin unsurlarını birleştirerek kendine has geniş kapsamlı bir müziğe ulaşıyor.

Müziğini 20. ve 21. yüzyılın etkileşimlerine açık bir yapı olarak kuran Tolga Tüzün, tınıyı kompozisyon öğesi olarak birincil plana yerleştirmektedir. Alışılagelmiş formların dışında akabilen bir müzik için, müzik dışı disiplinlere sıkça başvurup, buralardan edindiği modelleri müziğinin bütün öğeleri için bir esin kaynağı olarak kullanmaktadır. Mekan ve algı bestelenebilir unsurlar olarak müziğinde sıkça yer alırken, bilgisayar, hem bu unsurları destekleyen, hem de yeri geldiğinde onları başkalaştırıp, dönüştüren ve özellikle armoni ve ritim ile beraber cok katmanlı süreçlere oturtan bir işlev yüklenir.

Periphery vasıtasıyla Tolga Tüzün bir de mesaj veriyor: "özellikle bugün eşitlik, adalet ve özgürlüğün küresel olarak saldırı altında olduğu bir dönemde, özgürlüğün sesinin sesin özgürlüğünden geçtiğine inanıyorum. Sözün baskılandığı ve dolayısıyla baskıladığı her alandan sesin özgürleştirici gücüyle çıkmak mümkün. Her gün yeni bir ses duyalım, yeni bir ses çıkaralım, yeni bir ses olalım."


Albümde Yer Alan Müzisyenler : Tolga Tüzün, Nicolas Crosse, Oğuz Büyükberber, Laura Carmichael, Efdal Altun


Albümdeki Parça Sayısı : 4


Albümdeki Müzisyen Sayısı : 5


Albüm Tipi : Albüm


Albüm Formatı : Dijital Platform


Albüm Süresi : 55:08


Web Sitesi : http://tolgatuzun.net/


Bu Albümün Yer Aldığı Bazı Dijital Müzik MağazalarıBu albümle ilgili ek bilgiye sahipseniz ya da düzeltilmesini istediğiniz bir bilgi varsa, Beran Paçacı'ya iletebilirsiniz. ( )

BU ALBÜMÜ PAYLAŞIN