32. Akbank Caz Festivali bu konsere dikkat önerileri 3

32. Akbank Caz Festivali bu konsere dikkat önerileri 3

Geçen sene, Júlio Resende'nin 2020 albümü "Fado Jazz"ı dinlediğimde cazın komşu müzikal türlerle ilişkisinin ne denli zengin ve derinlemesine olabileceğini bir kez daha farketmiştim. Klasik müzikten başlayın, latin müziklerin tamamı, Mama Africa'nın insanlığı kucaklayan ritmleri, tango ve fado gibi yerelliği daha baskın müzikler, uzakdoğuya hiç girmiyim çıkamam ordan, gelin Balkan ve Ortadoğu müziklerine... ki, klasik müzik hariç bu müziklerin nerdeyse tamamı 20. yüzyıl müzikleri. Nasıl bereketli bir yüzyıl imiş ki milenyum hâlâ geçen yüzyıla bakarak yaşıyor, böyle giderse, 22. yüzyıl da öyle olacak.

 

Piyanist Júlio Resende ve harika arkadaşları, ki burada gitarist Bruno Chaveiro'nun adını ayrıca anmalıyım, konserde ikisini duo izleyeceğiz.

 

Resende, "Fado Jazz" albümünün adını ansiklopedik bir tanım gibi koymuş kapağa. Bakın diyor bize adeta.

 

Her iki müziğin adı birlikte hem kapakta, hem albümde güzel duruyor. Daha ilk parçadan başlayan müzikteki ışıltı "Vira Mais Cinco"daki telli kulağa Rönesans müziği gibi tınlıyor sanki, bu tınının sırrı Portekiz gitarı denen mandolin ailesinden bir enstrüman şüphesiz. Bu enstrümanı ya daha önce farketmemişim, ya ışıltısını görmekte kör kalmışın, hangisi bilmiyorum. Henüz 29 yaşında genç bir gitarist Chaveiro. İlk kez 11 yaşında sahneye gitarla adımını atan Chaveiro 15 yaşında Portekiz gitarını dener ve aşık olur. Bana, Brezilya mandolincisi -ki Portekiz mandolinin akrabası- Hamilton de Hollanda'yı hatırlattı. Bir İstanbul konserinde, yanlış hatırlamıyorsam Arkeoloji Müzesi bahçesi miydi, kaotik bir İstanbul gecesini nasıl güzelleştirmişti o harika müzik.

 

Júlio Resende duo'nun da böyle bir etki yaratacağını tahmin ediyorum. Resende ve Chaveiro'nun kıvrak dönüşlerle dolu müzikleri konser kaç dakika sürecekse onu fazlasıyla aşacak bir etkiye sebep olacak sanırım.

 

Ayrıca, Resende'nin Fado'yu cazın içine eşit ağırlıkta ama Fadonun köklerini kollayıp saygı duyan bir caz şemsiyesi içinde katması "Fado Jazz" albümü kapsamında söylersem beni etkiledi. Sizin de beğeneceğinizi tahmin ediyorum.

 

Konseri, 29 Eylül akşamı Beyoğlu Akbank Sanat'ta beraber izleyelim.

 

Albümde dikkatimi çeken parçaları da not ediyim; Açılıştaki "Vira Marais Cinco", Resende'nin piyanosuyla "Fado das 7 Cotovias" [enfesss!], duo çalacakları için bas ve davulun eksik olması ne kadar etkileyecek görmüş oluruz. "Fado Blues" ki Fado zaten hüzünlü bir şarkı dili, Blues ile güzel ikili olmuş ve doğaçlama "Fado Maior Improvisado". Bu parçada vurmalı etkili, konser repertuvarına almayabilirler, zaten doğaçlama icra ama çok güzel piyanosu var, hele sondaki kreşendo alkışları tavana zıplatacak cinsten.

 

Eğlenceli not; Portekizce, Brezilyalı futbolcular ekranda konuşurken kulağa katır kutur gelen bir dil gibiyken, albümün son şarkısında Lina gibi şarkıcılar söylerken şiirselleşiyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 20 Eylül 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.