18. İstanbul Caz Festivali hatıra albümü yayınlandı ama bu albüme `keşke`lerimiz var

18. İstanbul Caz Festivali hatıra albümü yayınlandı ama bu albüme `keşke`lerimiz var

Henüz anıları çok taze 18. İstanbul Caz Festivali`ni hatıralarınızda daha da kalıcı hale dönüştürmek ister misiniz? O halde festivalin gelenek haline getirdiği festival albümünü almanız gerek, zira albüm yayınlandı.

 

Festivalde konserleri olan müzisyenlerden seçilen 15 parçaya yer verilmiş albümde, açılışa da Joss Stone`ın "Free Me" parçası girmiş zaten Cazkolik olarak ilk `keşke`miz ilk parçadan.

 

Festival albümlerinin kurallar kitabı olduğunu zannetmiyoruz ama festivalin en önemli konseri 20. ölüm yılı nedeniyle Tribute To Miles Davis iken albümün açılışında bu `tribute` durumunu kalıcı hale getirmek gerekmez miydi? Hadi bunu geçtik, albümün kalanında da buna ilişkin tek bir parça yok! Bu durumu izah eden akla en yakın gelen gerekçe konserin kaydının olmaması söylenebilir, dünya prömiyeri burada yapıldı, izinler vs. denebilir... Her şey söylenebilir ama bunun olması gerektiği gerçeğini değiştirmez. En azından bize göre öyle.

 

Albümün ilk kısmı tümüyle vokalli 7 parçadan oluşuyor ve Lizz Wright, Dianne Reeves gibi isimlere rağmen parçalar cazdan ziyade soul pop derlemeler olmuş ama güzel parçalar... Albümde caz eğer benzetme yaparsak tıpkı filmlerdeki gibi 10 dakika aradan sonra başlıyor, yani ikinci bölümde.

 

O halde biz de gelin ikinci bölüme daha yakından bakalım; Richard Bona`nın "Good Times"ının ardından gelen Medeski, Martin Wood`un "End Of The World Party"si aynı zamanda grubun albümüne adını veren kaydı. Medeski, Martin Wood`un ürkütücü atmosferik efektlerle örülü post-lounge riflerinin arasına girip çıkan cazla grubun müziği hayranlarının gözündeki çarpıcı değerini her daim koruyor.

 

Bir sonraki parça Ferit Odman`la birlikte aynı sahneyi paylaşan Stefano Di Batista`dan alınan bir Kenny Burrell klasiği "Midnight Blue". Gitarın büyük ustasının 1963 yılında yazdığı "Midnight Blue" caz tarihini en sevilen parçalarından.

 

Çağrı Sertel`in geçen kış yayınlanan harika albümü "Newborn"un beşinci sırasından alınan "Thinking Of Somewhere Else" albümün tümü gibi oldukça başarılı. Devamında Alp Ersönmez`in "Zorla Güzellik"i, Ferit Odman`ın yine geçen kış yayınlanan başarılı albümü "Nommo"nun altıncı sırasından albüme alınan nefis kaydı "An Oscar For Treadwell"i modern swingiyle albümdeki Türk caz çizgisini gayet iyi aksettiren parçalar. Zaten albümde caz ekseni Türk cazcılarına doğru kaymış ki bu da bizce oldukça hoş bir şey.

 

Kapanışta ise Matt Bianco ile Amadou Mariam`a ait vokalli yorumlara geri dönülmüş.

 

Eskilerin dediği gibi, hulâsa-i kelâm, albümün seçicisi dostlarımız neler düşündü bilmiyoruz ama 2 keşke, 1 bravomuz var! Keşke albüme Joss Stone ile başlamak yerine Miles Davis Tribute kavramına bir şekilde yer verilseymiş diyoruz, güzel parçalar olmakla birlikte albümün ilk sıralarının caz parçaları yerine soul pop şarkılarla doldurulmuş olmasına ikinci kez `keşke` diyoruz ve Türk cazcılarının parçalarına dair seçimlere ise büyük bir `bravo` diyoruz.

 

Ve son olarak sizi Çağrı Sertel Trio`nun dinlemekte olduğunuz harika parçasıyla başbaşa bırakıyoruz... Bu albüm herşeyden önce ilerde iyi bir koleksiyon albümü olduğu için mutlaka önceki yıllarda yayınlananlar dahil hepsini satın almanızı öneriyoruz.

 

Cazkolik.com / 02 Ağustos 2011, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X