Bir caz göçmeninin yaşadıkları, hayattan bekledikleri ve karşılığında neler bulduğu samimi bir caz albümüne dönüştü

Bir caz göçmeninin yaşadıkları, hayattan bekledikleri ve karşılığında neler bulduğu samimi bir caz albümüne dönüştü

 

Fuat Tuaç "Immigrant" adını verdiği albümünü çok yakında yayınlayacak

 

 

Göç, son yıllarda her zamankinden daha fazla gündemde olan, sosyal bir konudan öte, dünya için, hepimiz için ağır ve can yakıcı bir sorun.

 

Yıllar önce Kanada'ya yerleşen caz şarkıcısı ve besteci Fuat Tuaç yayınlayacağı ikinci albümü "The Immigrant"ta kendisini de göçmen olarak gördüğü bu yakıcı göç sorununa değiniyor ve 30'lu yaşlarında yetişkin bir yabancı göçmen olarak Kanada'daki yeni yaşamıyla ilgili bir dizi öykü ve tecrübesini çıkacak albümünde paylaşıyor.

 

Fuat Tuaç albümle ilgili olarak; "Yolculuğum hakkında konuşmak, Türkiye'den ayrıldıktan sonra yol boyunca tanıdığım insanlardan bahsetmek, caz dünyasının içindeki ve dışındaki tecrübelerimden söz etmek, yerleştiğim Kanada'dan beklediklerimi ve bulduklarımı aktarmak, insanlar beni nasıl görüyor, ben onları nasıl görüyorum anlatmak ve bütün bunları içimi dökmek, ilham vermek istedim” diyor.

 

 

İçimi dökmek, yaşadıklarımı anlatmak istedim

 

 

Beraberinde, Kanada sahnesinin en iyi müzisyenlerinden bazılarını yanına alan Fuat'a hiper yaratıcı gitarist Eric St-Laurent, trompetçi Kevin Turcotte, davulda Juno ödülü adayı Eric West ve kontrbasta Jordan O'Connor eşlik etmiş "Immigrant" isimli yeni albümünde. Albümün üç dili var; İngilizce, Fransızca ve elbette ana dili Türkçe. Kanada'nın ünlü şarkıcısı Kim Richardson'ı Chez Moi isimli şarkıda düet yapmaya davet etmiş ve ayrıca İstanbullu şarkıcı Yeşim Akın da Küçük Asya'dan, onlar için ta okyanus ötesinden ilahiler yankılanan geleneksel "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsünün yorumunda Fuat Tuaç'a ve ekibe katılmış.

 

Tuaç yeni albümü "Immigrant"ı, 21. yüzyılın duyarlı ve meraklı zihinlere yönelik bir bütün olarak görüyor. Melankolik anlatılar bakımından albüme adını veren "The Immigrant" mesela Toronto parkındaki evsizlerin yansıması olan "Moss Park" şarkısıyla beraber öne çıkıyor.

 

Mesela, bir diğer şarkı olan "Who's That Man"de eski sevgilisini sosyal medyada gözetleme teması üzerinden sosyal medyanın hayatımızı yönetmesine, ele geçirmesine değiniyor. Diğer insanlara 'bakın, hayatımız ne kadar mükemmel' gösterişi yapmanın çaresizliğine değiniyor.

 

 

Bandcamp Friday gelirini depremzedelere bağışlayacak

 

 

Fuat Tuaç henüz ilk şarkısı olarak "Stay"i 10 Martta single olarak yayınladı. Tuaç ayrıca albümün Bandcamp Friday gelirini 6 Şubat depreminde zarar gören depremzedeler için Ahbap'a bağışlayacağını duyurdu. Albümü takibe almanızı ve Bandcamp üzerinden gerçekleşecek satışla deprem gelirine katkıda bulunabileceğinizi hatırlatıyoruz.

 

 

Albüm: Immigrant
Müzisyenler:
Fuat Tuaç: Vocals/Compositions
Eric St-Laurent: Guitar
Kevin Turcotte: Trumpet
Jordan O'Connar: Double bass
Eric West: Drums 
Guests:
Kim Richardson Yesim Akın: Vocals

 

Albüm Listesi:
No Strings Attached (Tuaç) 2:46
Asla Unutamam (Tuaç/Ferrer) 4:00
Chez Moi ft. Kim Richardson (Féline/Misraki) 03:52
Long Winding Road (Uzun Ince Bir Yoldayim) (Veysel/Tuaç) 05:45
The Immigrant (Tuaç) 3:44
Aeroplane (Palmer) 4:00
Who’s That Man? (Tuaç) 4:52
Moss Park (Tuaç) 3:37
La Rua Madureira (Ferrer) 4:44
Stay (Tuaç) 3:53
Uzun Ince Bir Yoldayim ft. Yesim Akin (Veysel) 6:28

 

The album was recorded at Kensington Studios in Toronto, but Fuat traveled to Montreal and Istanbul to record the duets.

 

Cazkolik.com / 18 Mart 2023, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.