1967’den günümüze Montreux Caz Festivali kayıtlarında MQA işbirliği

1967’den günümüze Montreux Caz Festivali kayıtlarında MQA işbirliği

MQA (Master Quality Authenticated) (*) ile Montreux Caz Festivali tarafından gerçekleştirilen ve geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan özel bir proje, Hi-Fi ve müzik dünyasında heyecan yarattı.

 

Projenin amacı, 1967 yılından bugüne Montreux Caz Festivali kapsamında gerçekleşmiş tüm kayıtların elden geçirilerek, mastering yapılmamış orijinal dosyaları, daha önce mastering işlemi yapılmış PCM dosyaları ile son aşamada MQA sürümleriyle karşılaştırılması ve “The Montreux Years” serisinde yer alan şarkıların tek tek yüksek çözünürlüklü olarak kaydedilmesini içeriyor.

 

Bu projeyi hayata geçirmek üzere MQA firmasının İçerik Hizmetleri Direktörü Spencer Chrislu, Mastering Mühendisi Tony Cousins ve Baş Yapımcı Fraser Kennedy tarafından uzun süren ortak bir çalışma gerçekleştirildi.

 

Projeye yönelik olarak, Spencer Chrislu, Tony Cousins ve Fraser Kennedy ile İsviçreli ünlü radyo sunucusu Pierre-Philippe Cadert moderatörlüğünde düzenlenen “Montreux Tarihsel Kayıtlarında Ustalaşmak” konulu bir sohbet programına davet edilerek projenin içeriği ve amaçları detaylı olarak tartışıldı.

 

Programda bazı şarkıların önceki ve sonraki versiyonları çalınarak yorumlar yapıldı. Programın finalinde Fraser, Montreux Caz Festivali'nin efsane kurucusu Claude Nobs'a atıfta bulunarak: “The Montreux Years serisinin en keyifli yanı, müzisyenlerin gerçekten karşınızdaymış gibi canlı çalıyor olması, bütün bunlar Claude'un en çok istediği şeydi” diyerek projenin önemini vurguladı.

 

Montreux Caz Festivali geçen yıllarda Claude'un hayatı hakkında üç bölümlük bir belgesel ve festival arşivlerinden çıkarılan bir dizi albümün yayınlanacağını duyurmuştu. Bu kez, serideki tüm yayınların Metropolis Stüdyoları’nda elden geçirilerek MQA tarafından kodlamanın tamamlandığını duyurdu.

 

(*) Master Quality Authenticated, yüksek kaliteli sesi akıllı telefonlara veya ses cihazlarına aktarmak için kullanılan bir sıkıştırma formatıdır. Uygulama, 2014 yılında Meridian Audio firması tarafından piyasa sunuldu. Günümüzde ise, MQA Ltd. adı altında kendi lisansıyla faaliyetini sürdürmektedir.

 

Tamer Tekelioğlu

 

Cazkolik.com / 27 Temmuz 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Tamer Tekelioğlu

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.