Holllandalı caz grubu Barana Quintet 17 Mart`ta Ghetto`da bir konser vermek için İstanbul`a geliyor.

Holllandalı caz grubu Barana Quintet 17 Mart`ta Ghetto`da bir konser vermek için İstanbul`a geliyor.

Dinlediğiniz parça Barana Quintet`in "Şarap" isimli albümünün ilk parçası olan "Hayyam Peşrev"dir.


Şu anda dinlediğiniz bu çarpıcı müziğin orijinalini ve canlısını 17 Mart gecesi Ghetto`da sahnede izleyebilirsiniz ama kim bu Barana Quintet diyorsanız haberimize geçelim...

Barana Quintet, Hollanda cazı ile Türk makamsal anlayışını birleştirme çabası içinde bir topluluk. Besteci, vokalist ve çeşitli enstrümanları çalan Behsat Üvez ile yine besteci ve klarnetçi Steven Kamperman tarafından kurulan grup evrensellik ilkesi temelinde, birbirine temas eden ve doğaçlamalarla beslenen bir müzik yapıyor. Bu ilkelerden hareketle isimlerini de Anadolu’nun birlikte müzik yapma kültürünün bir ögesi olan Barana konseptinden alıyorlar.

Barana Quintet’in yeni albümü “Şarap” 2010 yılı sonlarında Baykuş Müzik tarafından yayınlandı. Grubun Türkiye’de yayınlanan ilk albümü olan Şarap matematikçi, gökilimci ve filozof Ömer Hayyam’ın şiirlerindeki şarap metaforu temel alınarak oluşturulan bir çalışma ve Ömer Hayyam’a methiye niteliğinde. 11. yüzyılın önemli edebi ve felsefi figürleri aradında anılan Hayyam evreni algılamak için yaptığı bilimsel çalışmalar, felsefi yaklaşımı, özgür ve sınırsız akıl yürütümleri sonunda devlet, din, ahlaki yargılar ve varoluşu konu alan rubailer yazmış ve kendi çağında ve sonrasında da özgür düşüncenin sembolleri arasında yerini almış. Barana Qintet ise Şarap albümü ile Ömer Hayyam rubailerinde farklı anlamlar ve semboller içeren şarap konseptleri arasında müzikal bir gezinti niteliğinde.

Vokal, geleneksel telliler ve vurmalılarda Behsat Üvez, alto klarnet ve soprano saksafonda Steven Kamperman, akordiyonda Bart Lelivelt, kontrabasta Meinrad Kneer ve davulda Sebastian Demydczuk’tan oluşan Barana Quintet konserde kulağımıza tanıdık gelen melodileri alıp kuzeyin caz rüzgarına taşıyacak.

Cazkolik.com / 14 Mart 2011, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.