21. Akbank Caz Festivali`nin en önemli konserlerinden Charles Lloyd ve New Quartet`ini caz yazarı Yaprak Melike Uyar`ın usta kaleminden okuyoruz.

21. Akbank Caz Festivali`nin en önemli konserlerinden Charles Lloyd ve New Quartet`ini caz yazarı Yaprak Melike Uyar`ın usta kaleminden okuyoruz.

Dinlemeye başladığınız müzik Charles Lloyd`un 2010 yılında yayınladığı olağanüstü güzellikteki albümü `Mirror`dan alınan La Llorona isimli parçasıdır.


Charles Lloyd New Quartet 21. Akbank Caz Festivali’nde...

50 yılı aşkın müzik kariyeri boyunca çağının müzikal yönelimlerini kendi ruhani arayışları ile harmanlayan usta saksafoncu Charles Lloyd, New Quartet’i ile birlikte 23 Ekim’de, 21. Akbank Caz Festivali kapsamında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahne alacak. Bu konserde tenor saksafon, flüt ve sol klarnette Charles Lloyd’a; piyanoda Jason Moran, basta Reuben Rogers ve davulda Eric Harland eşlik ediyor olacak.

Charles Lloyd’un blues çalarak başladığı müzikal yolculuğu; Coltrane sonrası dönemin post-bop çevrelerinin en saygı gören saksafoncularından biri olma, 1960’lar saykadelyasına kenarından köşesinden bulaşma, 1970’lerde Beach Boys ile turneye çıkma gibi oldukça ayrıksı patikalarda vuku buluyor. Tabi ruhani ilgileri dâhilinde alakada bulunduğu geleneksel müziklerden aldığı ilhamın yanısmalarını birçok işinde gözlemlemek mümkün.

10 yaşındayken saksafona başlayan Charles Lloyd, 12 yaşından itibaren blues grupları ile sahneye çıkmaya başlıyor ki, bir dönem B.B. King’in grubunda da çalıyor. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra caz dünyasında dikkat çekmesine yol açan ilk işi davulcu Chico Hamilton’ın grubunun müzik direktörlüğünü üstlenmesi.. Bu grubun bir diğer üyesi olan Macar gitarist Gábor Szabó ile ilerde bulunacakları işbirlikleri de burda filizlenmiş oluyor. 1964’te döneminin fırtına altocusu Cannonball Adderley ile çalışmak üzere bu gruptan ayrılıyor.

Charles Lloyd’un yıldızının müzik dünyasında parlaması ise 1966-1968 arası kurduğu; piyanoda sonraları dünyanın en iyi piyanistlerinden anılagelecek 21 yaşındaki Keith Jarrett, basta Cecil McBee ve davulda Jack DeJohnette’ten oluşan dörtlüsü ile oluyor. Tabi bu kadronun arkasında döneminin mühim prodüktörlerinden George Avakian da var. 1966’da Monterey Jazz Festivali’nde vermiş oldukları konserin kaydı; özellikler ‘Forest Flower’ ve ‘Sorcery’ parçaları caz radyo istasyonlarının yanı sıra rock radyolarında da oldukça rağbet görüyor. Hatta ‘Free Spirit’in caz rock füzyonu denemesinin yanı sıra, saykadelik dönemin çocuklarına ulaşabilen nadir caz oluşumlarından biri oluyor Charles Lloyd Quartet.
Erken gelen başarının ardından Lloyd’un nispeten kendi kabuğuna çekildiği bir dönem başlıyor. Charles Lloyd’un çeşitli ruhani öğretilere olan ilgisi müziğinin hammaddesi olduğu gibi çeşitli işbirliklerine yol açan iletişimlerin de sebebi. Mesela 1970’lerde başında transandaltal meditasyon ilgisi sebebi ile kaynaştığı Beach Boys üyeleri ile birlikte çaldığı bir dönem var; hatta 1977’de grupla turneye çıkıyor. 1970’ler boyunca caz dünyası ile pek haşır neşir olmayıp rock grupları ile çalışmasına rağmen; 1980’lerde Fransız piyanist Michel Petrucciani, basçı Palle Danielson gibi isimlerle yaptığı kayıtlar ile yine yüzünü caza dönüyor. Charles Lloyd’un 1989’da ECM ile imzaladığı anlaşma geç dönem kariyerinin dönüm noktası oluyor ve günümüze değin burdan 14 albüm yayınlıyor.

Charles Lloyd New Quartet ile ECM’den yayınladığı son albümü ‘Mirror’da Charles Lloyd bestelerinin yanı sıra Thelonious Monk ve Brian Wilson’dan bestelere getirmiş olduğu yorumlar ve siyahilerin geleneksel marşı olarak anılan ‘Lift Every Voice and Sing’in yorumu da var. ‘Mirror’ albümü, Charles Lloyd’un lirik, hatta romantik saksafonu ile ritim bölümünün zerafetli ve mütevazı eşliğinin ürünü.

Müzikal yönelimleri çeşitlense de tonu, melodik zekasındaki üstünlük gibi hususlarda oldukça stabil olan müzisyen, günümüzdeki stili ile gençlere adeta ballad nasıl çalınır dersi veriyor. 23 Ekim’de 18.00’de başlayacak olan Charles Lloyd New Quartet konseri, genç yıldızların yaşayan caz efsanelerinden birine eşlik ettiği kadrosu ile festivalin caz severlerin yüzünü en çok güldüren etkinliklerinden.

Yaprak Melike Uyar

Cazkolik.com / 12 Ekim 2011, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.