23. Afyon Caz Festivali mütevazi bütçesi ve programıyla caza sahip çıkmaya devam ediyor

23. Afyon Caz Festivali mütevazi bütçesi ve programıyla caza sahip çıkmaya devam ediyor

Geçen ay klasik müzik festivalini tamamlayan Afyon şehri arayı açmadan 23'üncü yılını kutlayacak Afyon Caz Festivali'ne hazırlanıyor.

 

1 - 6 Haziran arası gerçekleşecek festival yirmi yılı aşan geleneğe uyarak program dokusunu bozmadı ama başka bir değerlendirmeyle, mütevazi bütçesi ile tüm festivallere caza sahip çıkması bakımından örnek bir program hazırladı.

 

Afyon Caz Festivali 1 Haziran akşamı şef Kemal Günüç yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası'nın Çek kemancı ve şarkıcı Gabriela Vermelho'ya eşlik edeceği konserle başlayacak. Vermelho'nun Avrupa tarzı blues diyeceğimiz bir müziği var. Sanatçının ABB Kent Orkestrası ile nasıl bir konsere imza atacağı merak ettiriyor. Festivalin kapanışını müzik dünyasının usta ismi Özdemir Erdoğan vereceği bir resitalle yapacak.

 

Ama bir de eleştirimiz var. Festival afişi daha özenli hazırlanmalıydı. Karmakarışık bir harf grubundan oluşan tasarım doğrusu hiç anlaşılmıyor ve festivale hiç uymamış.

 

 

Çek cazının Türkiye çıkarması

 

 

Öte yandan, programda yer alan müzisyenlerin çoğu Çekya'dan gelecek. Ritim ve gitar doğaçlamalarıyla farklı stilleri birleştiren The Bladderstones, fazla tanımadığımız Çek grup Maraca'nın yanı sıra Türkiye’de Oriental Blues’un temsilcisi Luxus ve Alper Bakıner de festivalin dikkat çeken isimleri.

 

Genel Sanat Yönetmenliğini iki festivalin de kurucusu Hüseyin Başkadem'in yaptığı Afyon Caz Festivali bu yıl Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümü vurgusunun altını da özellikle çiziyor.

 

 

Programın tamamını altta inceleyebilirsiniz:

 

 

01 Haziran Perşembe
20:30 Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası
22:00 The Bladderstones

 

02 Haziran Cuma
20:30 Maraca
22:00 Gabriela Vermelho Quartet

 

03 Haziran Cumartesi
20:30 Ondrej Kriz Quartet
22:00 Alper Bakıner ve Luxus Band

 

04 Haziran Pazar
20:30 Tomas Frolik Trio
22:00 Martin Bakyta Quartet

 

05 Haziran Pazartesi
20:30 Michael Nosek Quartet

 

06 Haziran Salı
20:30 Özdemir Erdoğan Resitali

 

Cazkolik.com / 18 Mayıs 2023, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.