27. Akbank Caz Festival`in açıklanan ilk isimleri arasında efsaneler dikkat çekiyor.

27. Akbank Caz Festival`in açıklanan ilk isimleri arasında efsaneler dikkat çekiyor.

Türkiye`nin köklü Akbank Caz Festivali bu yıl 3-19 kasım tarihleri arası gerçekleşecek. Geleneksel olarak ilk konserlerini haziranda duyuran festival bu yıl izleyeceğimiz isimlerin ilk bölümünü açıkladı. Açıklanan ilk grup isim heyecan verici konserler izleyeceğimize işaret ediyor, şimdiden not almakta fayda var.

Açıklanan ilk isimler?

İlk grup ismin en dikkat çekenleri 8 kasımda Uniq Hall`de izleyeceğimiz Abdullah İbrahim-Ekaya-Hugh Masakela. İbrahim`i geçen sene de izleme imkanımız olacaktı ama hastalık sebebiyle gelemedi, bu nedenle merak daha da arttı. Şu an dünyanın en önemli duayenlerinden İbrahim ve Masakela altmışlı yıllardan beri başta Güney Afrika olmak üzere Afrika cazını dünyaya duyuran ve geliştiren isimler. Caz müzisyeni olmaktan öte dünyanın son ırkçı devleti Güney Afrika`nın özgürlük mücadelesi günlerinde de aktif olan sanatçılar uzun yıllar ülkelerinden uzakta yaşamıştı.

* * *

Festivalin bir diğer açıklanan ismi kontrbasçı Henri Texier. Bugün Avrupa cazı diye bir kavramdan sözediyorsak büyük Fransız müzisyenin emeği, alın teri ve müziklerinin büyük payı var. Bir laborant titizliğinde duygu mühendisliği yapan Texier tıpkı İbrahim & Masakela gibi dünya cazına altmışlardan bu yana büyük emek veren bir müzisyen. Texier, kurucusu olduğu Hope Quartet`le festivale gelecek.

* * *

Festivalin açıklanan ilk isimleri arasında dikkat çeken caz gitaristlerinin son dönem en etkili isimleri arasında gelen Wolfgang Muthspiel`in ismini görmek de cazseverin yüzünü güldürecektir. 52 yaşındaki Avusturyalı gitaristi 6 kasım akşamı Zorlu PSM Drama sahnesinde izleyeceğiz.

* * *

27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz açıklanan diğer isimler ise İngiliz yapımcı ve müzisyen DJ Bonobo`yu Vokswagen Arena`da 11 kasım akşamı, dijtal platformlarda 2.5 milyondan fazta satışla gözleri bir anda üzerine çevrilten Ala.Ni ise 16 kasım akşamı Babylon`da olacak.

* * *

Heyecanlı bir sonbahara imza atmaya hazırlanan 27. Akbank Caz Festivali`yle ilgili ilk bilgilerin ardından yakında açıklanacak diğer isimleri için takipte olmaya devam edin.

Cazkolik.com / 10 Haziran 2017, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.