Abdullah Ibrahim; Yalnızlığın çevrelediği keder

Abdullah Ibrahim; Yalnızlığın çevrelediği keder

Yaşayan caz efsanesi Abdullah Ibrahim son dönemin Covid-19 nedeniyle öne çıkan formatı solo piyano albümlerine kendi katkısını sunan yeni albümü "Solotude"u yayınladı.

 

Albümün adından da anlaşılacağı gibi Solitude kelimesinden üretilen "Solotude" albümü başlıkta yazdığımız gibi esasen 'yalnızlığın çevrelediği keder' ifadelerinden oluşuyor.

 

Tabi tümüyle kederli bir albüm demek de doğru değil ama yalnızlığın çağrıştırdığı en önemli kavram şüphesiz albümde kendine irice bir dilim olarak yer buluyor.

 

Abdullah Ibrahim tamamı kendi bestesi olan ve muhtemelen çoğu doğaçlama diyeceğimiz tam 20 müziğe yer vermiş albümünde. Bunların içinde "Blue Bolero" isimli müzik iki kez seslendirilmiş.

 

Mutlaka bu müziklerin Ibrahim'in kendi hayatından yansımaları vardır. Muhtemelen bu yansımaları müziklere verdiği isimlerden çıkarmak mümkün. Ayrıca, albümün altı adının "My Journey, My Vision" olduğuna da dikkat çekelim.

 

Bu albüm için uzun uzun yazmaya gerek yok, zaten dinleyince kendini anlatan bir müzik ama son olarak şunu söyleyelim. Pandemi dönemi müzikte kendi başına bir ifade alanı yarattı. Bu alan içinde kaydedilen müzikler elbette bir zaman sonra yazarların kaleminden toplam bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Üstelik, bu albümlerin hepsinin güzel olduğunu söylemek de fazla iddialı olur. Solo kayıtların sorunu burada zaten, mukayeseli nesnel değerlendermeler yerine öznel değerlendirmelere ihtiyacı olan müziklerdir.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 27 Kasım 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.