27 Kasım`da İş Sanat`ta konser verecek Abdullah İbrahim`in 21 Ekim`deki Michigan konserini takibe aldık.

27 Kasım`da İş Sanat`ta konser verecek Abdullah İbrahim`in 21 Ekim`deki Michigan konserini takibe aldık.

Abdullah İbrahim konserinin iptal edildiği açıklanmıştır.

 


 

27 Kasım akşamı İş Sanat konser salonu yeni sezonun ilk caz konserinde izleyeceğimiz cazın yaşayan efsanevi isimlerinden Abdullah İbrahim, Mukashi Trio isimli üçlüsüyle konser verecek. 21 Ekim gecesi Michigan Theatre`da üniversitenin 22. Geleneksel Caz Buluşmaları serisi kapsamında altı kişiden oluşan Ekaya Band ile bir konser veren Abdullah İbrahim için Amerikan caz basını övgü dolu haberler yayınladı. Andrew Howan imzalı son haberde Abdullah İbrahim gibi büyük isimleri artık çok sık izleme imkanı bulamamaktan yakınan Howan piyanistin Cape Town`daki evinden giderek daha az çıktığını, bu gibi konser fırsatlarının her yıl azaldığını ve rastlanıldığında ise kaçırılmaması gerektiğinin altını çizdi.

 

Michigan`da altı kişilik grubu Ekaya Band ile konser veren İbrahim İstanbul`a üç kişilik Mukashi Trio isimli triosuyla gelecek. Güney Afrika`nın ırkçılıkla boğuştuğu yılların canlı tanığı ve tarihin bir parçası olan Abdullah İbrahim altmışlı yılların başında hayatta kalabilmek ve müziğini yapabilmek için Avrupa`ya yerleşmek zorunda kaldı. Duke Ellington`ın Avrupa`da keşfettiği zamanın genç piyanisti büyük sanatçının yardımıyla hem ilk albümünü yayınladı hem Amerikan caz çevresiyle tanıştı. Elvin Jones, Hugh Masakela gibi büyük isimlerle aynı sahneleri paylaşan Abdullah İbrahim 1983 yılında uzun soluklu grubu Ekaya Band`ı kurdu.

 

İstanbul`da izleyeceğimiz konseri için önemli referans olması bakımından Michigan konser izlenimlerini takibe aldığımız sanatçı ve konser hakkında yazar Howan konserin ilk onbeş dakikasının ışıkları karartılmış sahneye çıktığında sanatçının solo piyanosunu dinlemenin etkileyiciliğinden bahsediyor. Ardından, müziğe dahil olmaya başlayan Noah Jackson`ın çellosu, Cleave Guyton`ın flütünü takiben tüm grubun müziğe katılması ve trombonist Andrae Murchison`ın pes tonlarla örülü katkısının resmini çizmeye çalışıyor yazısının devamında.

 

Özellikle gruptaki dört nefeslinin armonik çizgilerini çok beğendiğini belirten yazar müzisyenlerin becerikli ve yetenekli icralarının kulağa renkli ve taze geldiğini belirtiyor. Abdullah İbrahim`in parçalara girdikten sonra müziğin kontrolünü ölçülü olarak orkestraya devrettiğini, böylesi müzikal paylaşımların nezaketle yapıldığını ve müziğin kilit noktalarında yine piyanosuyla piyanistin devreye girerek -özellikle- Thelonious Monk bestelerinde açılı piyano yönlendirmelerini gerçekleştirdiğinin altını çiziyor.

 

81 yaşındaki büyük piyanistin konser sonunda en iki kez ayakta alkışlandığını, salonda bulunan bürokrasi, iş ve üniversite çevrelerinin cazsever dinleyicileri tarafından sanatçının büyük saygı gördüğünü ve ilerleyen yaşına rağmen bu çapta konserin ilerleyen tarihlerde yine gerçekleşmesi gerektiğinin altını çiziyordu konseri izleyen caz yazarı ve fotoğrafçısı Andrew Howan.

 

Şimdi, Cazkolik olarak sanatçının İş Sanat konserini daha bir merakla beklemeye başladık. İş Sanat sahnesi de eminiz o gece tıklım tıklım dolacak ve eminim Türk cazseveri de bu efsane isme yakışan saygıyı ve onuru teslim edecek.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 30 Ekim 2015, Cuma

 

(Fotoğraflar sanatçının Michigan konserinden alınma güncel resimlerdir. Alttaki iki fotoğraf Dave Kaufmann`a aittir.)

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.