> 3. İzmir Caz Festivali sona erdi...

> 3. İzmir Caz Festivali sona erdi...

10 gün boyunca İzmir cazla nefes aldı. 2 Şubatta İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleşen Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars konseriyle başlayan konserde Sicimoğlu’na kemanda Alfreda De La Fe ve perküsyonda Rodrigo Rodriguez eşlik etti.

4 Şubat akşamı ise dünyanın en güçlü seslerinden Tierney Sutton sahneyi devraldı.

Bu yıl "Genç Cazcılar"la ilk kez işbirliği yapan festival 5 Şubat akşamı sahnesini genç cazcılara açtı. İzmirli müzisyenlerden oluşan ve vokalistliğini Evrim Özkaynak’ın yaptığı ’Fastrip’ grubu ve Estonya’da "International Young Jazz Singers Competition"da halk birincisi seçilen Ferhat Öz ardarda sahne aldılar.

Her yıl festivale farklı bir projeyle katılan Kerem Görsev 7 Şubat gecesi yeni albümü "Diversion" ile sahnede İzmirlilerle buluştu.

9 Şubat akşamı ise farklı bir konuk vardı bu kez sahnede, dünyanın en iyi basçılarından biri olarak kabul edilen Renaud-Garcia Fons ’Arcoluz’ projesiyle İzmirli cazseverlerin karşısındaydı bu kez.

10 Şubat Salı gecesi ise sadece İzmir değil, Türkiyede dünyaca ünlü büyük bir ismi ağırladı. 40’tan fazla albümü olan, 9 kez Grammy’e aday olmuş, hayat boyu başarı ödülü sahibi ve American Hall of Fame üyesi efsanevi piyanist Kenny Barron İzmirli cazseverlerin karşısına çıktı.

Festivalin son konseri ise bir çeşit anma konserine dönüştü. 2005 yılında konuk edilen ve 4 Haziran 2008’de geçirdiği trajik bir kazayla hayattan ayrılan ünlü müzisyen Esbjörn Sevensson anısına yapıldı "Ulf Wakenius Quartet plays Esbjörn Svensson" ismiyle ve bu son konserde festivalin kapanış konseri oldu.

Gelecek senelerde çok daha geniş katılımlı, çok daha kalabalık festivaller İzmire çok daha yakışacaktır.

Cazkolik.com / 15 Şubat 2009, Pazar
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.