Evrim Demirel yeni albümü "Kadim"de kültürlerarası ortak müzikal dilin etki alanını genişletiyor

Evrim Demirel yeni albümü "Kadim"de kültürlerarası ortak müzikal dilin etki alanını  genişletiyor

Piyanist, besteci ve eğitimci Evrim Demirel 5 Haziran 2022 akşamı Taksim AKM İstanbul'da bir konser vermişti. O konsere dair notları ertesi günü yayınlamıştım. O gün yazıyı, 'umarım dün akşamki konserin kaydı ilerde albüm olarak yayınlanır' notuyla tamamlamıştım. İşte, o gece dinlediğimiz müzikler şimdi albüm olarak çıktı.

 

 

Kadim / Makamsız Project feat. Murat Tırnak

 

 

Yeni albüm "Kadim" o günün canlı kaydı değil belki ama o günkü heyecanla yapılmış.

 

Besteleri Demirel'e ait yeni albüm "Kadim" başarılı sanatçının 2007 yılından beri takip ettiği 'makamsız' fikrinin ikinci albümü. İlki 2007 yılında yayınlanmıştı.

 

5 Haziran konserinde tüm sanatçılar iyi idi ama özellikle ney, zurna gibi nefeslilerde Murat Tırnak bilhassa dikkat çekiyordu. Yeni albüm "Kadim"de Demirel ve Tırnak haricinde trompette Meriç Öztürk, kontrbasta Kağan Yıldız, vurmalı çalgılarda Bekir Sakarya ve Yaman Hadi gibi o gece konserde izlediğimiz diğer sanatçılar da yer almış.

 

 

Müzikal yaklaşımların bir araya gelmesindeki temel nokta çok kültürlülük

 

 

Çağdaş batı enstrümanları ve caz gibi müzikal tavırların Türk makam müziğiyle nasıl ilişki kuracağı, ya da bir başka perspektifle, Türk cazına nasıl dönüşeceği meselesi 1960'lardan beri tartışılan konudur. Evrim Demirel makam müziğinin post modern yaklaşımla ele alınması konusunda en çok çalışanlardan. 2011 yılında yayınladığı ilk albümü "Ada"dan beri her albümle bu sorunun cevabını veriyor.

 

Makam müziklerin çağdaş müziklerle nasıl ilişki kuracağı yalnızca bizde değil, dünyada da tartışılan ve bu alanda etkileyici işlerin yayınlandığı bir alan. Yıllar önce İstanbul'da konser veren Irak asıllı Amerikalı besteci ve trompetçi Amir El Saffar'ın yaptığı işlere -veya başka isimlerin çalışmalarına- meraklısı mutlaka kulak vermeli.

 

Demirel'in yeni albümünde o gece konserde dinlediğimiz "Peşrev", "Meddah", "Zigurat", "Kadim" gibi müziklerin hepsi var. Makamsız fikri üzerinden gelişen müziğini orkestra müzikleri veya opera veya caz grubu olarak farklı formlarda öne çıkaran Demirel, mesela on dakikalık "Meddah"ta Murat Tırnak'ın uzun ney solosuyla cazdaki uzun sololara eş, geleneksel ney kullanımında benzerine pek rastlanmayan bir icraya imza atmış. Makamsızın müziğinde doğaçlamaya yer verilmesi de cazla kurulan irtibatı iyice sağlamlaştırıyor.

 

Evrim Demirel ve arkadaşlarının yeni albümü "Kadim"in bu sene yayınlanan ve yayınlanacak tüm albümler arasında kendine özgü yaklaşımı, "Ziggurat"taki zurnanın ajite eden hırçın sesinden caz piyanosuna geçişinin tadı gibi başka coğrafyalarda pek bulunmayacak özel müzikal anlarıyla ayrıcalıklı bir çalışma olacağına inanıyorum.

 

Albüm: Kadim / Makamsız Project
Müzisyenler: Evrim Demirel, Murat Tırnak, Meriç Öztürk, Kağan Yıldız, Bekir Sakarya, Yaman Hadi
Kayıt: Halil İlmik
Mix-Mastering: Berk Falay
Yapımcı: Kalan Müzik
3 Mart 2023

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 07 Mart 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.