Ayyuka'nın renkli ve eğlenceli multikültürel füzyon müziği 33. Akbank Caz Festivali'nde

Ayyuka'nın renkli ve eğlenceli multikültürel füzyon müziği 33. Akbank Caz Festivali'nde

 

Ayyuka konseri 33. Akbank Caz Festivali'nde

 

 

Hayatında halaya kalkmamış kimse yoktur. Şahsen eski yıllarda düğünlerde defalarca halaya katıldım, ekip oyunlarında ayak uydurmayı beceremiyorum ama bir süre sonra o hengâmede kimse buna aldırmıyor, hatta, çoğu kimsenin senden daha iyi olmadığını farkedince uyum sağlamaya çalışmak gülünç bile oluyor.

 

33. Akbank Caz Festivali'nde Ayyuka konseri olduğunu görünce heyecanlandım. Türk işi füzyon müziğin bu harika grubu dürbünün ters tarafından bakınca Türk işi caz yapıyor da denebilir. Eğer siz de benim gibi Türk cazı fikrini 1960'ların, erken yetmişlerin Okay Temiz müzikleri döneminden başlatıyorsanız doğru yerdesiniz demektir, tam orada Maslak-Sarıyer minibüsünden inin ve festivale katılın.

 

Bu satırları yazarken bir yandan kulağımda Ayyuka'nın 2019 yılında yayınladığı "Maslak Halayı" albümü çalıyor. Seksenli yıllarda topluca günah işledik ve hepimiz -kimse kendini bu suçtan kurtaramaz, bu bir itiraftır- elektro bağlama sesinden nefret ettik. Bu sesten nefret etmemizde o yıllarda Orhan Gencebay ile Timur Selçuk'un televizyon tartışmasının da etkisi azımsanamaz. Biz haliyle İspanyol Meyhanesi'nden yanaydık. Ben bu durumu zamanın gençlik salaklığına versem de şimdi itiraf ediyorum. Elektro bağlama soundunun ne harika bir ses seçeneği olduğunu anlamadık, bilemedik, keşfedip süzemedik, elektrotıngırtı başlayınca oradan kaçtık, ama şimdi koşarak gideceğim Ayyuka konserinde Yukadans'ı dinleyeceğim.

 

En azından bu kültürel salaklığı bir şekilde üstümden atmama vesile olduğu ve yıllar önce Baba Zula'nın açtığı yolu genişlettiği için Ayyuka'ya teşekkür etmem lazım.

 

33. Akbank Caz Festivali
Ayyuka konseri
Babylon
29 Eylül 2023, 22:00

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 22 Eylül 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.