33. Akbank Caz Festivali'nde kaçırılmayacak bir konser

33. Akbank Caz Festivali'nde kaçırılmayacak bir konser

 

33. Akbank Caz Festivali'nde beş yüz yıllık usüllerle caz konseri

 

 

Sub-Rehavi geçmiş ile bugün arasında müzikal bir illiyet bağının peşinde caz temelli modern bir müzik yapan ikili. İkisi de müzik dünyasının tecrübeli, tanınmış müzisyenleri. Piyanoda Serhan Adem, davul ve perküsyonda Gökçe Gürçay.

 

Geçen sene yayınladıkları albüm "Live at Soundidea" adını taşıyordu.

 

Mimari kimliğimizin simgesi Mimar Sinan'ın 500 sene önce İstanbul'un ortasını hesaplayarak tam o noktaya yerleştirdiği ve kendi ekseninde dönen yeşil, silindir taşın hikâyesini 26 zamanlı Evsat usülü ile anlatan albüm geçmişi müzikle yeniden tarifliyor.

 

Bu taş, modern dünyanın kaldırımları yüzünden artık dönmese dahi artık Sub-Rehavi ikilisinin müziğinde yeniden dönmeye başladı.

 

Bu albüm bir canlı kayıt. İkilinin, 26 Eylül akşamı Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat'ta izleyeceğimiz konseri de albümün canlı performansı olacak.

 

Türkiye'de son yıllarda makam müziği üzerinden caza ulaşma heyecanı arttı. Sayıca daha fazla olmasını dilesek dahi hem iyi albümler çıkıyor, hem iyi performanslar izleme imkanımız oluyor. Sub-Rehavi ve benzeri makam müziği örnekleri bize bir yerde Türk cazı denen şeyin örneklerini sunuyor.

 

Özellikle makam müziği üzerinden caz kesişmelerini yakından takip edenlerin 26 Eylül akşamı Yeldeğirmeni Sanat konserini kaçırmamalarını bilhassa tavsiye ederiz. Ayrıca, Yeldeğirmeni semt olarak festivale yakışacağı gibi bu müziğin titreşimlerine sahip çıkacak bir mahalle. Belki çıkışta bir kahvede bir şeyler içer, etrafa bakarsınız.

 

33. Akbank Caz Festivali açıklamalı tam programı bu linkten öğrenebilirsiniz.

 

33. Akbank Caz Festivali Terence Blanchard featuring E-Collective with Turtle Island Quartet yazısını bu linkten okuyabilirsiniz.

 

33. Akbank Caz Festivali Al Di Meola yazısını bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Akbank Caz Festivali'ne dair bundan sonra yayınlanacak veya daha önce yayınlanmış 15 yıllık Cazkolik arşivini bu linken takip edebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 19 Eylül 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.