34. Akbank Caz Festivali sohbaharın sürpriz isimlerini açıkladı

34. Akbank Caz Festivali sohbaharın sürpriz isimlerini açıkladı

 

Akbank Caz Festivali sonbaharda 34'üncü kez perdelerini açmaya hazırlanıyor

 

 

Haziran ayının alışılmadık sıcaklarında sonbaharın ılıman günlerine dair güzel bir haber geldi.

 

Son yıllarda müjdelerini Haziranda duyuran Akbank Caz Festivali bu sene de geleneği bozmayarak sonbaharda izleyeceğimiz 6 sanatçı ve konseri duyurdu.

 

28 Eylül – 13 Ekim tarihleri arasında onlarca mekânda 30’dan fazla müzisyeni ağırlayacak festivalin biletleri 12 Haziranda Biletix üzerinden satışa sunuldu.

 

 

Akbank Caz Festivali'nin duyurduğu isimler kimler?

 

 

Kurt Elling 34. Akbank Caz Festivali'ne geliyor

 

 

Festival yönetiminin duyurduğu isimler arasında Amerikan caz vokalin yaşayan en etkileyici seslerinden Kurt Elling dikkati çeken ilk isim. Onlarca yıldır sahnelerin ve festivallerin değişmez isimlerinden Elling, Grammy ödülüne 16 kez aday oldu, 2 kez de ödülü kucakladı. Kurt Elling konseri 7 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşecek.

 

 

Türk caz dinleyicisi için yeni bir isim sayılabilecek Isaiah Collier The Chosen Few projesiyle festivale geliyor

 

 

Isiah Collier oldukça genç bir sanatçı. Geçen yıl Akbank Caz Festivali'nde izlediğimiz Lakecia Benjamin konserini hatırlayanlar için bir tür şifre olabilecek bir isim Isiah Collier. 2 Ekim akşamı Babylon'da izleyeceğimiz konser virtüöz genç sanatçıyı tanımak ve keşfetmek bakımından önemli bir gece olacak. The Chosen Few isimli grubuyla gelecek olan sanatçı altı sene önce yayınladığı albümden bugüne üç albüm daha yayınlayarak dikkatleri üzerine çekti. Tutkulu ve ısrarlı bir çalıma sahip sanatçı caz tarihinin altmışlardan bu yana uzanan 'spiritual soul' damarından beslenen bir sese sahip. Uzun soluklu sololarıyla Babylon'u dolduracak cazseverlerin soluğunu keseceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

 

 

Cazda Küba tuşesinin en etkili icracılarından Harold López - Nussa festivale geliyor

 

 

Harold López - Nussa yakından tanıdığımız bir piyanist. İkibinlerin başından itibaren caz sahnesinde adını sık duyduğumuz gibi kendisini bir kaç kez canlı izleme imkanı da bulduk. Yıllar önce Montreux Jazz Piano yarışmasını kazanan ve efsane prodüktör Quincy Jones'un hayır duasını alan sanatçı geçen yirmi yılda yaklaşık on kadar albüm yayınlayarak düzenli gündemde kalmayı başardığı gibi Avrupa caz festivallerinin gediklilerinden biri oldu. Küba'nın dünyaya armağanı 'genius'lardan biri kabul edilen Nussa yıllardır Fransa'da yaşıyor. 10 Ekim gecesi Zorlu PSM'de izleyeceğimiz sanatçı geçen sene "Timba a la Americana" isimli çalışmasını yayınlamıştı. Latin cazın hareketli notaları ile dans etmeyi sevenler kadar iyi bir caz piyanistini dinlemek isteyenler de bu konseri not etmeli.

 

 

Akbank Caz Festivali bu sene caz paletinin farklı renklerinden sanatçıları ağırlamayı tercih ediyor

 

 

11 Ekim akşamı Babylon'da izleyeceğimiz Rodrigo Amarante yeni nesil Brazil soundun son yıllarda dikkatle izlenen müzisyenlerinden. 48 yaşındaki sanatçı "Narcos" isimli ünlü TV dizisinin müziğini yaparak şöhrete kavuştu diyebiliriz. Eklektik projelerin içinde yer alan sanatçı Brezilya müziğinin Gilberto Gil gibi ikonik isimleriyle çalışma fırsatı buldu. Muhtemelen Türkiye'de ilk kez izleyeceğimiz sanatçıyı keşfetmek isteyen çok sayıda müziksever olacaktır.

 

 

Paletin farklı renklerinden biri de Tatiana Eva-Marie

 

 

New York Times’ın “Gypsy jazz’ın çalıbülbülü” yakıştırmasını yaptığı sanatçı French/Roman geleneğinden beslenen bir müzisyen. Avalon isimli caz grubunun kurucusu olan Marie, geçen sene festival tarihinde bir mekân yeniliği bakımından Ortaoyuncular Tiyatrosu'nda izlediğimiz ilk konserin ardından bu sene 9 Ekim akşamı aynı salonda ikincisi olacak.

 

 

Açıklanan isimlerin en dikkat çekenlerinden Tomas Fujiwara 7 Poets Trio olmaya aday

 

 

Tamam, Kurt Elling şöhret bakımından küresel biri olsa da Tomas Fujiwara açıklanan isimler arasında Akbank Caz Festival geleneğine en uygun isimlerden olduğu muhakkak. Brooklyn'li davul sanatçısı ve besteci Fujiwara kuşağının heyecan verici isimlerinden biri olarak tanımlanıyor. Ünlü caz yazarı Nate Chinen'ın düştüğü not sanatçının anlaşılması bakımından kritik bilgilere sahip; "Davulcu Tomas Fujiwara ritmi esnek bir madde gibi kullanıyor, katı ama sürekli değişken. Tarzı ileriye dönük ama nadiren künt ya da agresif ve asla rastgele değil". 3 Ekim akşamı Akbank Sanat Beyoğlu sahnesinde izleyeceğimiz sanatçıyı tarzın sevenlerinin kaçırması mümkün değil.

 

Cazkolik.com / 13 Haziran 2024, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.