"78’lik toplamak pahalı bir tutku"

"78’lik toplamak pahalı bir tutku"

Büyük bir plağı kahverengi kağıt kılıfından çıkartan John Heneghan, tüm titizliğiyle plağı pikaba yerleştirdi. Arkasındaki pencereden East Village’ın apartmanları görünüyordu. 78’lik plak yavaşça dönmeye başladı, pikaptan gelen ses Charley Patton’un kaba, çıtırtılı sesi “High Water Everywhere Part 1,”i söylemeye başlamıştı. 1927 yılındaki sel vakasını anlatan şarkı hoparlörlerden yayılmaya başlamıştı. Pikapta dönen bu plağın değeri ise tam 8.000 $ civarındaydı.

41 yaşındaki Heneghan rekabetin zor olduğu bir alan olan değerli 78’lik kayıtların peşinde birbirini atlatarak ortaya çıkan kayıtları önce kapmaya çalışan ateşli, meraklı ve heyecanlı bir koleksiyoner topluluğunun üyesi. Müzikseverlerin internet üzerinde beklemeye tahammül edemeden istedikleri bir şarkıyı “hemen” ve “ücret ödemeden” indirmeyi mübah saydığı bir ortamda, içinde 3 dakikalık müzik kayıtları olan plaklar için binlerce doları gözden çıkaran bu insanlar ilk bakışta biraz tuhaf gelebilirler. Daha az bulunan bir Patton kaydına 15-20 bin dolarları ödemeyi göze alabiliyor bu gözüpek koleksiyonerler.

Ama kimilerine göre de bu değerli kayıtlardan oluşan koleksiyonerlik işi yatırdıkları parayı değer mi şüpheli. Günümüzü vuran bu ekonomik durgunluk ve krize rağmen her yıl olağandışı artışlar gösteren bu nadir kayıtlara ödenen bedeller pek akıl alır gibi değil diyenlerde bir hayli fazla. Yatırım uzmanı John Tefteller, insanların birikimlerini yatıracak yeni yerler aramaları doğal ve anlaşılır bir şey ama dikkatli olmaları da lazım diyerek kaygılarını dile getiriyor.

Mark Berresford gibi düşünenler ise caz & bluesda eski kayıtların değerli olduğunu bildiğini hatta buna eski caz dergilerinin nüshalarını da katabileceğini belirterek yine de bunları satın alırken mutlaka dikkatli davranmak gerektiğini ve mutlaka profesyonel bir uzmana danışmalarını tavsiye ediyor.

78’lik kayıtlar pek pratik ve kullanışlı kayıtlar değildir. Riski yüksek kayıtlardır. Belki de koleksiyonerleri bu kadar peşinden koşturan neden de onların böylesine nazik ve sorunlu ürünler oluşudur, kimbilir!

“Ben aslında bu kadar sorunlu, az bulunan böylesi manyakça kayıtları kovalamaktan gurur duyduğumu söylersem abartmış olurum” diyen Heneghan varlıklı biri olmadığını, video teknisyeni olarak çalıştığını ve ancak geçindiğini ekliyor. Bu işe başlamadan önce bir kaç koleksiyoner dostunun olduğundan söeden Heneghan onların yanında kendini zamanla kalitesiz ve tuhaf hissetmeye başladığını, birazda bu yüzden bu işe girdiğini belirtiyor.

Değerleri yüksek nadir kayıtların çoğunlukla caz ve blues kökenli kayıtlardn çıktığını, bu kayıtların değerini belirleyen şeylerden birinin de 1935 ve öncesi tarihlerde kaydediymiş olması, ilk dönem blues kayıtlarının gözde olduğunu, Mississippi-Delta bölgesinin kayıtlarının daha da değerli olduğunu, az bulunan bir caz plağı ile ilgili fiyat aralıklardının 78$’dan balayarak 1500-5000 $’a kadar uzandığını ve daha da artacağını ekliyor.

Cazkolik.com / 16 Temmuz 2009, Perşembe
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.