Afrika’dan Küba’ya muhteşem müziklerin buluştuğu Afro Cubism Türkiye’de ilk kez 27 Kasım günü Cemal Reşit Rey’de sahne alacak...

Afrika’dan Küba’ya muhteşem müziklerin buluştuğu Afro Cubism Türkiye’de ilk kez 27 Kasım günü Cemal Reşit Rey’de sahne alacak...

Tüm dünyada milyonlar satan ünlü Bueno Vista Social Club projesinin asıl çıkış noktası olan ve Kübalı müzisyenlerle birbirinden yetenekli Afrikalı müzisyenleri biraraya getiren Afro-Cubism, World Circuit Plak Şirketi’nin dehası Nick Gold ile planlandığı 1996 yılından tam 14 yıl sonra hayata geçiyor.

Aralarında Afrika’ya özgü kora isimli çalgıyı tüm dünyaya sevdiren Grammy’li müzisyen Toumani Diabete’den yine Grammy’li Bueno Vista Social Club’ın meşhur şarkısı "Chan Chan" ile tanınan Kübalı şarkıcı ve gitarist Eliades Ochoa’ya kadar birbirinden yetenekli müzisyenlerin yeraldığı ve Afrika geleneksel müziklerini Küba müzikleriyle buluşturan sıradışı proje Afro-Cubism, hepsi ayrı ayrı kariyerlerinde müthiş başarılara imza atmış müzisyenleri birarada dinleme fırsatı veriyor. Afro-Cubism 27 Kasım’da Türkiye’de ilk kez Cemal Reşit Rey’de sahne alacak. 


AFRO-CUBISM Hakkında


Afro-Cubism, World Circuit Plak Şirketi’nin dehası Nick Gold’un fikri olarak Buena Vista Social Club’tan daha önce ortaya atılmıştı. 1996 yılında Mali’nin dünyaca ünlü  müzisyenlerinin Kübalı müzisyenlerle Havana’da bir araya gelip bir albüm kaydetmeleri planlanırken, Afrikalıların bir şekilde Havana’ya gelememeleri yüzünden tüm dünyada milyonlar satan Buena Vista Social Club ortaya çıkmıştı. Yıllar sonra bu orijinal fikir Afro-Cubism projesiyle hayat buluyor ve birbirinden yetenekli müzisyenler harika bir kayıt ile karşımıza çıkıyor.

Afro-Cubism projesinde Afrika müziklerinin dünyada ki elçisi ünlü kora müzisyeni Toumani Diabete ile birlikte solist olarak gitarıyla da eşlik eden Eliades Ochoa ve Bassekou Kouyate (ngoni), Djelimady Tounkara (elektro gitar), Kasse Mady Diabate (vokaller) ve Lasana Diabate (balafon) yer alıyor.
Resimdekiler: Eliades Ochoa, Djelimady Tounkara, Bassekou Kouyate.


AFRO-CUBISM Yıldızları Hakkında


ELIADES OCHOA
Gitar ve vokaller (Songo le Maya, Küba 1946 doğumlu)

Kendisiyle bütünleşen kovboy şapkası ve siyah kolyesiyle Küba’nın Johnny Cash’i olarak adlandırılan Eliades Ochoa en önemli Küba tarzı country sanatçılarından birisi olarak kabul ediliyor. Buena Vista Social Club grubunun genç üyelerinden birisi olarak yarım yüzyıla yakın bir süre profesyonel yaşamını sürdüren Eliades Mexican Corason etiketiyle yayınlanan iki albüm kaydetmiş. 1986 yılında ünlü şarkıcı Segundo ile çalışan Eliades, Grammy ödüllü Buena Vista Social Club’ın ünlü şarkısı “Chan Chan”ı da zamanında Segundo ile birlikte söylemiş.

TOUMANI DIABATE
(Kora- Bamako, Mali 1965 doğumlu)

Afrika’nın en önemli sanatçılarından birisi olan Toumani DiabateKora ustalarından gelen bir ailenin çocuğu. Babası Sidiki Diabate ülkenin en önde gelen sanatçılarından birisi. Dahi bir çocuk olarak 21 yaşındayken, 1986 yılında ilk albümü Kaira’yı Londra’da yayımlamış. 21 yaşında yayımladığı bu albümle birlikte sanatçının uluslararası kariyeri başlamış. Mali müzik geleneklerini kullanmadaki ustalığının yanı sıra, yenilikçi ve deneyseli bir araya getirebilen bir yapıya da sahip olan Toumani Diabete Afrika’nın dünya müzik elçilerinden biri olarak görülüyor.

FODE LASSANA DIABATE
(Balafon,  Conakry, Gine, 1971 doğumlu)

Gine’de Balafon virtüözü bir ailede dünyaya gelmiş. 1990’ların başlarında genç bir müzisyen olarak Bamako’ya yerleşmiş. Mali’nin en yetenekli zaylafon sanatçısı olarak Salif Keita, Bassekou Kouyate, Kasse Mady Diabate gibi isimlerle çalışan sanatçı, Toumani Diabate’nin Simetrik Orkestrası’nda müzik yaşamını devam ettirmiş. Enstrümanının öncüsü olarak iki balafon tarzı çalma tekniğini geliştiren Diabete, Afrika’nın en ünlü virtüözlerinden biri

KASSÉ MADY DIABATÉ
(Vokaller,  Kangaba, Mali 1949 doğumlu)

Salif Keita ile birlikte Mali’nin en büyük vokallerinden birisi olarak gösteriliyor. Şu an 60’lı yaşlarının başlarında olan sanatçı, müzik yaşamına 40 yıl önce Super Mande Orkestrası’nda başlamış. 1989 yılında solo albümü “Fode”yi yayımlamış. Paris’te geçirdiği 10 yılın ardından 1998 yılında Mali’ye geri dönmüş ve Taj Mahal’e katılarak Toumani Simetri Orkestrası’nda Toumani Diabate ve Bassekou Kouyate ile birlikte meşhur “Kulanjan” adlı kaydı yapmış. Kasse’nin Kübalı müzisyenlerle ilk çalışması değil. Buena Vista Social Club ‘ın yıldızı Cachaito Lopez, 2003 yılında sanatçının solo albümü “Kassi Kasse”de misafir sanatçı olarak yer almış. En son solo albümü “Manden Djeli Kan” 2009 yılında piyasaya çıkmış.

BASSEKOU KOUYATE
(Ngoni, Garana, Mali, 1966 doğumlu)

Bassekou Kouyate, Mali’nin Segou bölgesinde dünyaya gelmiş. Annesi bölgede tanınmış bir solist, babası başarılı bir ngoni sanatçısı. 16 yaşına geldiğinde Bassekou babasının yerini almış ve 1980’lerin sonlarına doğru Toumani Diabate’nin Simetri Orkestrası’na katılmış. Günümüzün en önemli ngoni sanatçılarından birisi olarak anılan Bassekou Kouyate, yer aldığı grubuyla birlikte 2007 yılında BBC3 tarafından ödüllendirilmiş.

DJELIMADY TOUNKARA
(Elektro gitar, Kita, Mali, 1947 doğumlu)

Mali’nin en iyi gitaristlerinden birisi olarak kabul edilen Djelimady Tounkara, doğduğu yer olan Kita Köyü’nde ud türü olan “xalam” ve davul çalarak büyümüş. Kita bölgesel grubunda müzik çalışmalarına devam ederken 1960’ların ortalarına doğru Bamako şehrine taşınmış. Burada Misra Jazz grubunda elektro gitar çalmış. 1977 ile 1980 yılları arasında Fildişi Sahilleri’nde yer alan Abidjan şehrine taşınmış. Burada düzenli olarak kayıtlarına devam eden sanatçı, Bamako’ya dönüşünde 1981 yılında “The Rail Band” gurubuna katılmış. Halen grupta çalmaya devam eden sanatçı, 2001 yılında Sigui isimli albüm ve 2006 yılında Solon Kono isimli diğer bir solo albümü çıkarmış.

Cazkolik.com / 22 Kasım 2010, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.