Sony, "Orijinal Klasikler" isimli arşivini her ay yayınladığı yeni albümlerle genişletmeyi sürdürüyor.

Sony, "Orijinal Klasikler" isimli arşivini her ay yayınladığı yeni albümlerle genişletmeyi sürdürüyor.

Sony Music klasik caz albümlerinden oluşturduğu “Arşivlik Albümler” serisini yayınladığı yeni albümlerle giderek daha zengin bir koleksiyon haline getiriyor. Bu seriden yayınlanan yeni albümlerin bilgileri bize ulaştığı anda yayınlıyoruz, son olarak Ağustos ayında serinin üç yeni albüm haberi daha geldi, hatta biz yayınlamakta biraz geç bile kaldık.

Ülke çapında tüm müzik marketlerde satışa sunulan albümler caz tarihinin önemli yapıtaşları olmasının yanında sık yayınlanmayan çalışmalar olması nedeniyle de mutlaka arşivinizde bulunması gereken kayıtlar.

Miles Davis serisinden iki albüm;1970 tarihli albümün yeniden basımı, çift CD’lik “Live-Evil” ile 1961 tarihli ünlü albümü “My Prince Will Come”ın yeni baskısı bu seriden yayınlandı. Orijinal albüm kapağının tümüyle korunduğu tasarımla satışa sunulan albüm bu açıdan da koleksiyonerler tarafından tercih edilecektir. Miles Davis Sextet olarak kaydedilen albümde Miles’ın yanında çalan müzisyen arkadaşlarının hepsi caz tarihinin efsane isimleri. John Coltrane, Hank Mobley, Wynton Kelly, Paul Chambers ve Jimmy Cobb’un yer aldığı albümün orijinal kaydında toplam 6 parça vardı. Albüme adını veren ve Frank Churchill & Larry Morey bestesi olan dokuz dakikalık “Someday My Prince Will Come” ile başlayan albüm Williard Robinson & Dedette Lee Hill bestesi “Old Folks” ile devam ediyor.Miles’ın Sony “Arşivlik Albümler” serisinden yayınlanan ikinci albümü ise 70 tarihli “Live Evil” oldu.19 Kasım’da, yani bir buçuk ay sonra 40 yaşına basacak olan albüm o zaman Columbia / Legacy tarafından yayınlanmıştı. Daha o yıllarda bile orijinal kapak illüstrasyonu ile dikkat çeken albümün resimlerini Mati Klarwein çizmişti. Kapak resimlerinde Miles Davis’in de ressama yardımcı olduğu biliniyor. Mati Klarwein kapak resimleriyle ilgili anısını şöyle anlatıyor; “O sıralar bir resmin üstünde çalışıyordum, hamile bir kadının merkezinde olduğu bir resim, Miles beni aradı ve ‘senden benim için bir resim yapmanı istiyorum, çift yüzlü bir resim olsun bu, bir tarafı hayatı, yaşamı resmeden bir tasvir diğer tarafı da şeytanın anlatıldığı bir tasvir.’ Hatta bana, daha önce yayınlanmış Time dergisinin kapağını gönderdi, J. Edgar Hoover’ın (FBI’ın kurucusu ve 48 yıl başında bulunmuş ünlü istihbarat şefi) resmi vardı kapakta...”

“Bitches Brew” döneminin önemli albümlerinden olan “Live - Evil”da Miles’ın tüm albümlerinde olduğu gibi dikkat çeken bir müzisyen kadrosunu görürüz. Gary Bartz’ın soprano ve alto saksofon çaldığı albümde John McLaughlin elektrikli gitar, Keith Jarrett fender rhodes ve org, Michael Henderson elektrik bas, Jack DeJohnette davul ve Aiorto Moreira’da vurmalılarda yer almıştı.Seriden çıkan bir diğer albüm ise Jessye Norman’ın “Roots: My Life, My Songs” isimli albümü. Opera ve klasik kökenli bir şarkıcı olan Jessye Norman 1968 yılında kazandığı Münih Uluslararası Müzik Yarışması birinciliğiyle adını müzik çevrelerinde duyurmuştu. Başta La Sacala olmak üzere Paris, Londra, New York sahnelerinde söyleyen sanatçının caz, blues ve popüler kökenlerle olan yakınlığı biliniyor. Çift CD’li bu albümde böylesi çalışmalarının yer aldığı geniş bir derleme. Nina Simone, Lena Horne, Ella Fitzgerald gibi efsanelerin söylediği şarkıları içeren arşivden seçtiği parçaları yorumlayan Norman, özellikle koleksiyonluk değerde bir çalışmaya imza atmış.Seriden çıkan bir diğer CD ve haberin sonuncu albümü ise caz tarihinin kurucu isimlerinden Louis Armstrong’a ait. Sony Music’in bir alt şirketi haline dönüşen Columbia tarafından yayınlanan çalışma toplam 5 CD’lik bir paket niteliğinde. O yıllarda Armstrong ve kuşağının çok dağınık halde bulunan kayıtlarının hiç değilse bir firma çatısı altındakileri derli toplu görmek cazseverler açısından dikkate değer. “Chicago Concert”, “Ambassador Satch & Blues”, Fats Waller’a adadığı “A Tribute To Immortal Fats Waller” ve bir başka tribute albümü “Plays W.C. Hady” bu derlemenin içinde yer alan albümler.

Pek çok müzik firmasının yaptığı böylesi çalışmaları cazseverler olarak saygı değer buluyoruz ve müzikseverlerin de arşivlerine katarak ortaya çıkan bu eşsiz arşivi paylaşmalarını diliyoruz.

Cazkolik.com / 17 Eylül 2010, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.