Afrodizyak etkisiyle Macy Gray`li David Murray Infinity Quartet Mehmet Uluğ`un anısına Babylon`a geliyor.

Afrodizyak etkisiyle Macy Gray`li David Murray Infinity Quartet Mehmet Uluğ`un anısına Babylon`a geliyor.

David Murray Infinity Quartet feat. Macy Gray konserine bilet almak için tıklayın.


25 ve 26 Mart geceleri Babylon`un kurucusu Mehmet Uluğ`un anısına izleyeceğimiz David Murray son iki İstanbul ziyaretinin sonuncusunda Macy Gray ile birlikte izlemiştik. Yani, Babylon`da sahne alacak vokalistiyle. Macy Gray zehirli bir kadın, izleyici üzerinde afrodizyak etkisi var. Yarı esrik vokal tarzı, sahne üstünde kendine özgü salınımları filan, her şeyi başka. Bir benzetme yapalım, izleyenler hatırlayacaktır, Clint Eastwood`un yönettiği 1997 tarihli "Midnight in the Garden of Good and Evil" isimli güzel bir film vardır, başrollerinde Kevin Spacey, John Cusack ve Jude Law`ın oynadığı bir film. O filmde egzantrik bir şarkıcı karakteri var, işte Macy Gray aynen o kişi gibi. Diyeceksiniz ki çok uzak bir benzetme oldu, ama tanımlaması bakımından çok uygun.

* * *

Murray`in bir önceki gelişini İş Sanat`ta izlemiştik. O konserde sahnede Küba`lı müzisyenlerden oluşan büyük bir big band ve vokal olarak büyük bir efsane vardı; Omaro Portuondo. Omaro konserde şarkılarını söyleyip bir süre ayrıldıktan sonra Murray`in Küba`lı müzisyenlerle sahnede ayrı bir konser verdiği ve muazzammmmm bir müziğin ortaya çıktığını dün gibi hatırlıyoruz.

* * *

David Murray "Be My Monster Love" isimli albümünü 2013`de yayınladı. Albümde, Babylon`da izleyeceğimiz Macy Gray ile beraber vokal olarak bir de Gregory Porter vardı ki Gray ve Porter gerçekten çok kuvvetli ikili olur , dışında ikili (ve tabii Murray ve orkestra) birlikte konser verdi mi doğrusu hatırlamıyoruz, sadece bizim ülkemizde değil yurtdışında da birlikte -yanılmıyorsak- konserleri yok.

* * *

David Murray günümüzün caz dünyasında tartışmasız en çalışkan ve üretken müzisyenlerden biri. Biz belki ancak buralara geldiği zaman takibe alıyoruz ama kimilerinin `neo jazz` dedikleri tabirle müziğini yeniden tanımlamaya başladığından beri inanılmaz projeler üretti. Hem çok üretken, hem çok çalışkan ve hem de New York Times`ın dediği gibi sahnede yorulmak bilmez muazzam bir adam. Kübalı müzisyenlerle olsun, Taj Mahal ve KA Masters projeleriyle 2004 ve 2009 yıllarında yayınladığı albümler olsun, daha önce doksanlardaki Elvin Jones, McCoy Tyner, Red Hopkins`li fantastik dörtlüsüyle yayınladığı müzikler olsun tutkusuyla ve yaratıcığıyla dinleyeni şaşırtan güce sahip müzikler olmuştu.

* * *

İkibinlerde büyük orkestra formatlı albüm ve konser projesinin içinde olan -ki bunlardan bir diğeri David Murray Octet ile yayınldığı "Hope Scope" çalışmasıdır- Murray ayrıca trio olsun, Mal Waldron`la duo olsun küçük formatlı müzikleri de ihmal etmemişti. Şimdi Murray`i Infinity Quartet isimli projesiyle izleme imkanımız olacak ve yine çok beğeneceğiz, konserden kaç gün önce peşinen söylüyoruz, emin olun. Albümdeki müzisyenlerle mi gelecek bilmiyoruz ama o ekiple gelecekse sahnede Gray ve Murray yanında piyanoda Marc Cary, davulda Nasheet Waits ve basta Jaribu Shadid gibi fantastik müzisyenleri izleme imkanımız olacak. Ve belli ki konser bu haliyle 2015 Mart ayının en sükseli konseri olacak. Bu vesileyle Mehmet Uluğ`u bir kez daha sevgiyle anarak konserde görüşmek üzere diyerek haberi bitiriyoruz.

Cazkolik.com / 19 Mart 2015, Perşembe


David Murray hakkında daha önce yayınlanmış yazılar:
- Sevin Okyay`ın Kasım 2012 tarihli "Yılların Ardından, Murray" yazısını okumak için tıklayın.
- Arto Peştemalcıgil`in David Murray biyografisini okumak için tıklayın.
- Feridun Ertaşkan Aralık 2010 tarihli konser sonrası izlenim yazısını okumak için tıklayın.

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.