Akbank Caz Festivali bu yıl 30 yaşında

Akbank Caz Festivali bu yıl 30 yaşında

Akbank Sanat bu sene özel performanslara sahne olacak 30. yılı bütün seneye yayarak yıl boyu kutlanmasını sağlıyor.

 

Yıl boyu caz

 

Her ay farklı etkinlik ve konserlerle seneyi hareketli geçirecek Akbank Sanat etkinliklerini ay başlarında program olarak duyuruyor.

 

Şubat ayında birbirinden güzel konserlere tanık olan cazseverleri mart ayında yeni etkinlikler bekliyor. “Yıl Boyu Caz” etkinliklerinin Mart ayı programında; Deniz Taşar, Anıl Şallıel, Crosswinds Project Feat. Okay Temiz gibi önemli isimlerin performansları ve Yekta Kopan’ın konuklarıyla gerçekleştireceği söyleşi yer alacak.

 

Kitapçılarda müzik

 

Mart ayı programı “Caz Odada” serisiyle sürüyor. Geçen sene başlayan ve müzikseverleri ayrıcalıklı bir dinleme deneyimine davet eden “Caz Odada”nın bu sefer mekânı İstanbul’un farklı noktalarındaki kitapçılar.

 

Türkiye caz sahnesinin önemli müzisyenlerinin dinleyicilerle biraraya geleceği özel buluşmaların ilki, Kitap Koala’da, kendine has vokal tarzı ve ses rengiyle Türkiye'de caz vokaline yepyeni soluk getiren Deniz Taşar ve piyanist Adem Gülşen eşliğinde başlıyor.

 

Dün, Bugün, Yarın

 

Yazar, sunucu ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan’ın moderasyonuyla gerçekleşecek “Dün, Bugün, Yarın” söyleşilerinin ilki ise; 30 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali’nin dününü, bugününü ve yarınını odağına alıyor. Her yıl caz dünyasının saygın isimlerini buluşturan ve özel projelere ev sahipliği yapan festivalin, Türkiye’deki caz dünyasıyla ilişkisi, festivalin gelişimi ve tarihindeki önemli anlar Seda Binbaşgil, Derya Bigalı ve Ahmet Uluğ’un katılımlarıyla ele alınacak.

 

Akbank Caz 30. Yıl Konserleri

 

“Yıl Boyu Caz” çatısı altında Ocak ayında başlayan “Akbank Caz 30. Yıl Konserleri”, Akbank Sanat’ta gerçekleşecek Crosswinds Project Feat. Okay Temiz ve Babylon’da gerçekleşecek Türkiye’deki yeni nesil cazın en üretken temsilcilerinden saksafoncu Anıl Şallıel’in “166 Days” konseriyle devam ediyor. 

 

Efsane davul ve perküsyon ustası Okay Temiz’in yer aldığı beşlide; Faslı kemancı Abdel Aziz El Achhab, HEMU Lausanne’dan ödülle mezun olan ve kendi grubuyla Avrupa’da çeşitli festivallerde yer alan yetenekli Fransız/Cezayirli trompetçi Shems Bendali; Sandy Patton, Claudio Roditi, Michael Von der Heide, Elisabeth Caumont, François Lindemann ve Patrick Moraz gibi isimlere eşlik etmiş ve 100’ün üzerinde CD kaydına katkıda bulunmuş İsviçreli kontrbasçı Patrick Perrier ve Detroit, Hong Kong, Paris, Montreux gibi önemli festivallere defalarca katılmış ünlü piyanist/besteci François Lindemann yer alıyor.

 

Anıl Şallıel’in cazdan funk ve etnik füzyona uzanan ilk solo albümü “166 Days”ten parçalar çalacağı 24 Mart akşamı; Şallıel’e Deniz Taşar, Önder Focan, Mustafa İpekçioğlu, Furkan Bilgi, Ergün Şenlendirici, Batu Şallıel, Burak Dursun ve Memduh Akatay konuk olarak eşlik edecek. 

 

26 yaşındaki genç müzisyen geçtiğimiz 10 sene içerisinde önemli bir takipçi kitlesi edindi. Şanlıel son projesi “166 Days” ile 166 günlük bir zaman diliminde neredeyse her gün başka bir şehirde uyanan bir müzisyenin hikâyesini anlatırken, dinleyicileri kendi dünyasında bir yolculuğa davet ediyor.

 

8, 14, 24 ve 27 Mart günleri gerçekleşecek etkinliklerin ayrıntılarını öğrenmek için lütfen etkinlik takvim sayfasını ziyaret edin.

 

Cazkolik.com / 10 Mart 2020, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.