Almagest beşgenindeki kuzey yıldızı

Almagest beşgenindeki kuzey yıldızı

 

İş Sanat’ta Almagest feat. Nils Petter Molvær konserini merak edenler etkileyici bir müzikle karşılaştı

 

 

Hafta ortası İş Sanat'ta izlediğimiz Almagest Quintet piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, bas gitarda Eylem Pelit, davulda Volkan Öktem, gitar ve yaylı tanburda Cenk Erdoğan ile perküsyonda Hamdi Akatay’dan oluşan şâhâne bir “takım yıldızı“.

 

 

Astronomide kullanılan bir tabir Almagest. Açık Radyo’daki radyo programımda bu gruptanAlmagest albümümden çalmak istediğim için ayrıntılı bilgi almak adına Cenk Erdoğan ve Tuluğ Tırpan ile konuştum.

 

Grubun ismi ne anlama geliyor diye merak edenler için Almagest, İskenderiyeli matematikçi, astronom ve müzik teorisyeni Klaudyos Batlamyus'un (M.S. 100-170) yazdığı kitabın adı.

 

Tuluğ Tırpan’ın astronomiye merakı olduğunu biliyordum, beşlinin adının kökeni oradan geliyormuş. Albüm kapak tasarımında beş yıldızı bir arada görmek mümkün, hoş bir tasarım olmuş.

 

 

2021 yılı pandemi döneminde İş Sanat Sabri Tuluğ Tırpan’dan bir proje yapmasını istemiş. Pandemi günleri Youtube’da yayınlanmak üzere seyircisiz düşünülen konser sanal alemde büyük ilgi görmüş, hatta, şarkılı projeler kadar tıklanınca albüme dönüşme fikri yine İş Sanat’tan gelmiş ve yapılan kaydın ardından mixte Alp Turaç, masteringde Doruk Okuyucu'nun da elinin değmesiyle albüm dinleyiciyle buluşmuş.

 

Almagest Quintet geçen sene ikinci konserini Bozcaada Caz Festivali’nde yapmıştı, üçüncü konseri geçen hafta gruba dahil olan Norveçli trompetçi Nils Petter Molvær’i konuk alarak gerçekleştirdiler. Konuk alternatifleri arasında başka isimler varmıydı bilmiyorum ama Nils Petter‘in trompeti mükemmel uyum sağladığını söylemeliyim.

 

 

2015'de CRR sahnesinde Jaga Jazzist Nils Petter Molvær’i zlediğimi hatırlıyorum, o konserden görsel ve işitsel olarak büyülenmiştim.

 

Cenk’in de bana dediği gibi grubun icra kapasitesi son derece yüksek ve hızlı pasajları soluksuz çalarken, Nils’in elektronik katkılı 'cool' trompeti devreye girince müziği etkisi de artıyor.

 

Konserin sonlarına doğru Cenk Erdoğan en hit parçalarından "Kara Gider"i seslendirmeye başlayıp üstüne Nils Peter Molvaer'in trompeti devreye girince "Kara Gider" harika bir yeni yoruma dönüştü.

 

Konserde dinlediğimiz müzikleri hatırlamak için şuraya not düşelim. Nills Petter Molvær'in introsu ve Cenk ile Tuluğ’un sololarının ardından "Bugün Ayın", "Arada Derede", "Process of Breathing (Nils solo)", "Egyptian", Cenk yaylı tanbur, Nils'in trompet solosuyla eşsiz bir duonun ardından "Makale", "Kara Gider" ve "Tecaz"ı dinledik. Devamını beklemek hakkımız diyerek konser izlenimlerine dair son noktayı koyayım.

 

Leyla Diana Gücük

 

Cazkolik.com / 07 Mayıs 2023, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.