Alman caz dünyasına damga vuran Türk?

Alman caz dünyasına damga vuran Türk?

 

Alman müzik dünyasının çok yönlü sanatçısı Ali N. Aşkın yeni albümü "Up Chute"u yayınladı

 

 

Besteci, müzisyen ve yapımcı olarak Alman müzik dünyası içinde birbirinden önemli üç sandalyede oturmayı başaran ve kolunun altında başka yetenekler de olan Ali N. Aşkın 61 yıl önce bir Türk göçmenin oğlu olarak dünyaya gelmesinin ardından kişisel özelliklerini ve kaderini müzik üzerinde geliştirmeye başlamış bir sanatçı.

 

Alman müzik dünyasında uzun yıllardır çalışan sanatçı geçtiğimiz günlerde "Up Chute" adını verdiği yeni albümünü yayınladı.

 

Albümünde, enstrümental bestelere yer veren sanatçıya saksofon ve bas klarnette Lars Zander, trompette Christoph Titz, davullarda Tilo Weber ve basta Thomas Stieger eşlik etmiş.

 

 

Yıllarca Frank Zappa için çalıştı

 

 

Müzik eğitiminin ardından piyanist, besteci, radyo sunucusu ve editörlük gibi birbirinden fark alanlarda çalışan sanatçı 1991 ile 1993 yılları arasında Frank Zappa ile çalıştı ve Zappa'nın 1993 tarihli "The Yellow Shark" albümünde yer aldı.

 

Bu dönem ayrıca, Bayerischer Rundfunk için radyo oyunları kaleme alan Aşkın, tiyatro müziklerine imza attı. Film ve televizyon projeleri için yaptığı besteler dört kez Alman Film Ödülü'ne aday gösterilen Aşkın, 2008 yılında "Leroy" filmiyle ödülü kucaklamayı başardı.

 

2011 yılında bestelerini seslendirmek üzere kendi grubunu kuran sanatçı müzik dünyasında farklı alanlarda çalıştığı gibi müziğinde de caz, funk, dünya müziği ve rock arasında geçişkenliğe açık bir füzyon üzerinde çalışıyor.

 

 

"Up Chute" isimli albümünü kendi firmasından yayınladı

 

 

Ali N. Aşkın'ın geçen sene kurduğu şirketinden çıkan albüme ev sahiliği yapan firması Yatak Records, Aşkın'ın müzikal projelerini yürüttüğü Yatak Music'in alt kolu olarak faaliyet gösteriyor.

 

Cazkolik.com / 11 Aralık 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.