Amerikan caz listesinde TOP 5 albüm

Amerikan caz listesinde TOP 5 albüm

Yirmi yıldır Amerikan caz gündeminin üst sıralarında yer alan albümlerin düzenli olarak popülarite listesini yayınlayan JazzWeek isimli web sitesi kendini bir geleneğin devamı olarak görüyor. Yaptığı işi, radyo yayıncılığında trend raporlarını düzenlemek için 1958 yılında yola çıkan The Gavin Report'un devamı olarak tarif eden JazzWeek üyelik hizmeti ve açık kaynak olarak sunduğu içerikleri caz dünyasıyla paylaşıyor.

 

ABD'de halen sadece caz yayını yapan ya da içinde cazın da olduğu radyo yayınları yapan yüze yakın istasyon var. Bu istasyonlardan gelen bilgileri haftalık olarak derleyen JazzWeek bir anlamda yeni çalışmalara dair bir rating oluşturmuş oluyor.

 

Günümüzde dijital platformların bu işi anlık ve çok daha yüksek erişimle dünya çapında yaptığını düşününce JazzWeek'in yaptığı nostaljik ve sektör içi bir faaliyet olarak görünse de önemli bir referans olduğu kesin.

 

Gelelim 15 Mart haftasının sonuçlarına (TOP 5 ve daha fazlası):

 

→ 1 → Emmet Cohen; "Future Stride" (Mack Avenue)

 

Listenin ilk sırasında piyanist Emmet Cohen'in yeni albümü "Future Stride" var. Adından anlaşılacağı üzere genç piyanistin cazın erken dönemlerini hatırlatan, bir elin melodi çalarken diğer elin akorlar arası gelip gittiği stride piyanonun bir anlamda bugünü ve geleceğini yorumlayan çalışması Cohen'in çarpıcı tekniği ve hızıyla birleşince ilgi çekici bir albüme dönüşmüş.

 

→ 2 → Dave Stryker; "Baker's Circle" (Strikezone)

 

Bu yıl 64 yaşına basan usta caz gitaristi Dave Stryker'ın yeni çalışması "Baker's Circle" JazzWeek listesinin ikinci sırasında yer alıyor. Günümüz caz dinleyicisinin seveceği bir sounda sahip albümde Stryker'a saksofonda Walter Smith III, perküsyonda Mayra Casales, hammond orgda Jared Gold ve davulda McClenty Hunter gibi isimler eşlik etmiş. Albümde yer alan parçalarda oldukça güzel sololar var.

 

→ 3 → Santi Debriano; "Flash of the Spirit" (Truth Revolution Collective)

 

Panama asıllı New Yorklu basçı ve gitarist Santi Debriano hem Panama kökenlerini hem caz geleneklerini merak eden bir sanatçı olarak farklı kültürlere açık bir müziğe sahip. Debriano'ya albümünde perküsyonda Francisco Mela ve Valtinho Anastacio, nefeslilerde Justin Robinson ve Andrea Brachfeld gibi isimler eşlik etmiş.

 

→ 4 → Cory Weeds; "O Sole Mio!" (Cellar Music)

 

Alto saksofoncu Cory Weeds Vancouver'daki İtalyan Kültür Merkezin'den destek alınca İtalyan müziğin ünlü hitlerini tenor saksofonda Eric Alexander, gitarda Peter Bernstein, davulda Joe Fansworth ve piyano ile hammond orgda Mike LeDonne gibi gerçekten usta caz virtüözleriyle kaydetmiş.

 

→ 5 → Allan Harris; "Kate's Soulfood" (Love Productions)

 

TOP 5 listesinin tek vokal albümü Türkiye'de iyi anılar bırakan ve sevilen şarkıcı Alan Harris'in yeni albümü "Kate's Soulfood". Albümüne, armonikacı Gregoire Maret ile başlayan Harris'in albümü elbette burada da ilgi görecektir.

 

Listenin ilk 20 albümünü aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 12 Mart 2021, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X