Aralık ayında hayatını kaybeden caz solisti Ayşe Gencer anısına özel gece düzenleniyor

Aralık ayında hayatını kaybeden caz solisti Ayşe Gencer anısına özel gece düzenleniyor

İstanbul'da bu yaz dikkat çeken caz konserleri düzenleyen Kadıköy Belediyesi Kalamış Yaz Festivali 10 Ağustos Perşembe akşamı yakın tarihte kaybettiğimiz caz solisti Ayşe Gencer anısına özel bir gece gerçekleştirecek.

 

Festival kapsamında caz konserleri düzenleyen Kadıköy Belediyesi, 10 Ağustos Perşembe akşamı Kalamış Atatürk Parkı'ndaki (yarın) konsere eşi İmer Demirer, piyanist Nilüfer Verdi, caz solistleri Sibel Köse, Ece Göksu, davulcu Deniz Dündar, saksofoncu Meriç Demirkol, piyanist Can Çankaya, kontrbasçı Kağan Yıldız ve davulcu Berke Özgümüş gibi isimler Ayşe Gencer'in konserlerinde seslendirmeyi sevdiği şarkılardan seçilen eserlerin sunulacağı konserin spikerliğini İzzet Öz yapacak.

 

Ayşe Gencer Biyografi:

 

Ayten Alpman ve İlham Gencer’in kızı olarak dünyaya gelen Ayşe Gencer doğumundan itibaren cazla tanıştı.

 

İlk piyano derslerini babaannesinden alan sanatçı, TRT İstanbul Radyosunun açtığı hafif batı müziği vokal yarışmasını kazanarak sanat hayatına adım attı. Bodrum Jazz Now adlı klüpte piyanoda Tuna Ötenel, kontrbasda Nezih Yeşilnil ve davulda Cankut Özgül ile caz söylemeye başladı.

 

Ayşe Gencer 1986 yılında trompetçi İmer Demirer ile tanıştı ve ikili 1988 yılında evlenerek hayatlarını ve müziklerini birleştirdi.

 

Gencer birçok caz festivali, kültür ve sanat etkinliklerinde yer aldı. Akbank Caz Festivali, Yapı Kredi Caz Festivali, Antalya Caz Festivali, Bodrum Caz Festivali, Alanya Caz Günleri, TRT Caz Orkestrası ile konserler, İstanbul Klarnet Korosu ile konserler, Borusan Kültür ve Sanat Etkinlikleri, Ankara Türk Amerikan Kültür Derneği Caz ve Blues Festivali, Ankara Caz festivali gibi etkinlikler yer aldığı etkinliklerin başlıcalarıdır.

 

Repertuvarındaki parçaların hepsinin kendisinde birer anısı olduğunu söyleyen sanatçı çok sevdiği standartlardan "Everything Happens To Me" adlı parçayı basçı İlkin Deniz'in "Old School Jazz Standarts" albümünde seslendirmişti.

 

Ayşe Gencer 2011 yılında tamamı caz standardlarından oluşan adlı "But Beautiful" adlı albümünü yayınlamıştı.

 

Cazkolik.com / 09 Ağustos 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.